Toplum 5.0 sürecinde mobilya sektöründe bilgisayar destekli mobilya tasarım ve üretim yöntemleri
Computer aided furniture design and production methods in the furniture industry during the society 5.0 process
  1. Tez No: 882121
  2. Yazar: CAFER CAN SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN CEM ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son birkaç yıldır Japonya'nın öncülüğünde başlayan Toplum 5.0 devrimi“Süper Akıllı Toplum”olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Süper akıllı toplumlar yapay zeka ve dijitalleşmenin etkisi ile değerlendirildiğinde makine ve insan iş birliği en verimli biçimde kullanılacak olan model olarak sunulmaktadır. Bu durum çok sayıda sektörde imalat süreçlerinin değişmesine sebep olmuştur. Toplum 5.0 anlayışının tüm dünyada hakim olmasının ardından diğer sektörler gibi mobilya sektörü de bu duruma reaksiyon vermiştir. Bu bağlamda ortaya çıkan sanayi devrimlerinin her aşamasında değişiklik gösteren mobilya tasarımları ve üretim aşamaları Toplum 5.0 aracılığı ile kabuk değiştirmiş, bilgisayar destekli programlar sayesinde işgücünden, ürün girdilerine kadar çok sayıda kalemde birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Bu çalışmanın hedefi bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelere ek olarak süper akıllı toplumların ortaya çıkmasının mobilya sektörü üstündeki etkilerini araştırmaktır. Geçmişten günümüze mobilya sektörünün ne gibi değişimler yaşadığının örneklerle anlatıldığı çalışmada üretim teknikleri ve tasarımların akıllı toplum algısı karşısında ne gibi bir değişime uğradığının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Society 5.0 revolution, which started under the leadership of Japan in the last few years, has begun to be called“Super Smart Society”. When super smart societies are evaluated with the effect of artificial intelligence and digitalization, machine and human collaboration is presented as the model that will be used most efficiently. This situation has caused manufacturing processes to change in many sectors. After the concept of Society 5.0 became dominant all over the world, the furniture industry, like other sectors, reacted to this situation. In this context, furniture designs and production stages, which change at every stage of the industrial revolutions, have changed through Society 5.0, and thanks to computer-aided programs, some changes have occurred in many items, from workforce to product inputs. The aim of this study is to investigate the effects of the emergence of super smart societies on the furniture industry, in addition to the developments in science and technology. In the study, which explains with examples what kind of changes the furniture industry has experienced from past to present, it is aimed to determine what kind of changes production techniques and designs have undergone in the face of the perception of smart society.