Investigation of electrical and behavioral properties of dentate gyrus prodynorphin neurons in Aβ-induced Alzheimer's model transgenic mice
Aβ ile indüklenmiş Alzheimer modeli transgenik farelerde dentat girus prodinorfin nöronlarının elektriksel ve davranışsal özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 882145
  2. Yazar: HABİBE GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, DR. YAVUZ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH), ilerleyici bilişsel gerileme ve beyinde anormal protein agregatlarının birikmesi ile karakterize edilen nörodejeneratif bir hastalıktır. Endojen opioid sistemi vücutta bazı fizyolojik ve psikolojik süreçlerde önemli rol oynayan karmaşık bir nörokimyasal sistemdir. Endojen opioid sisteminin bir parçası olan prodinorfin nöronları, çeşitli dinorfin opioid peptitlerinin öncü polipeptiti olan prodinorfini sentezleyen ve salgılayan sinir hücreleridir. Günümüzde, opioid sisteminin AH üzerindeki etkisi ve demans mekanizmasındaki rolü halen tam olarak anlaşılamamıştır. Bu nedenle bu çalışmada AH ile öğrenme ve hafıza için kritik bir bölge olan dentat girustaki (DGPdyn) Prodinorfin nöronları arasındaki olası ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada on haftalık yetmiş adet Pdyn-cre erkek fare kullanıldı. Elektrofizyolojik çalışmalar için; cre'ye bağımlı GFP virüsü, kemogenetik aktivasyon/inhibisyon çalışmaları için; hM3D ve hM4D virüsleri ve optogenetik uyarımlar için; ChR2 virüsü, farelerin dentat girusuna iki taraflı olarak enjekte edildi. AH'ye benzer bir model oluşturmak için farelere amiloid beta oligomer verilirken, kontrol gruplarına intraserebroventriküler olarak PBS verildi. Fareler dört farklı davranış testine tabi tutuldu. Farelerin lokomotor seviyeleri, kaygı benzeri davranışları, kısa ve uzun süreli hafıza durumları ve uzamsal hafıza/öğrenme seviyeleri sırasıyla açık alan testi, yükseltilmiş artı labirent testi, yeni nesne tanıma testi ve Morris su labirenti testi yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is a neurodegenerative disorder characterized by progressive cognitive decline and the accumulation of abnormal protein aggregates in the brain. The endogenous opioid system is a complex neurochemical system in the body that plays a crucial role in some physiological and psychological processes. Prodynorphin neurons, a part of the endogenous opioid system, are nerve cells that synthesize and release prodynorphin, the precursor polypeptide for various dynorphin opioid peptides. Today, the effect of the opioid system on AD and its role in the mechanism of dementia are not still fully understood. Therefore, this study aimed to investigate a possible relationship between AD and Prodynorphin neurons in the dentate gyrus (DGPdyn), which is a critical region for learning and memory. In this study, ten-weeks-old seventy Pdyn-Cre male mice were used. For electrophysiological studies; Cre-dependent GFP virus, for chemogenetics activation/inhibition studies; hM3D and hM4D viruses, and for optogenetic stimulations; ChR2 virus were injected bilaterally into the dentate gyrus of mice. To create AD-like model, mice were given amyloid beta oligomer (Aβ), while PBS was given intracerebroventricularly to the control groups. Mice were taken into four different behavioral tests. The locomotor levels, the anxiety-like behaviors, the short- and long-term memory states, and the spatial memory/learning levels of the mice were evaluated by performing the open field, the elevated plus maze, the novel object recognition, and Morris water maze (MWM) tests, respectively.