Zonisamidin sıçanlarda travma sonrası stres bozukluğu üzerine etkileri
Effects of zonisamide on post-traumatic stress dissorder in rats
  1. Tez No: 882146
  2. Yazar: ÖZGE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHLUGA JAFAROVA DEMİRKAPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yırtıcı hayvan kokusu ile travma sonrası stres bozukluğu oluşturulan sıçanlara sistemik verilen zonisamidin donakalma süresi, kaygı indeksi ve serum nörotrofin düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada yirmi dört adet dişi Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele kontrol, travma, zonisamid ve travma geliştirilerek zonisamid uygulanan tedavi grubu olmakla dört gruba ayrıldı. Travma ve tedavi grubu sıçanları yırtıcı koku stresine maruz bırakıldı. Bir hafta sonra kontrol ve travma grubu hayvanlarına serum fizyolojik, zonisamid ve tedavi grubu hayvanlarına ise 50 mg/kg zonisamid oral gavaj yoluyla uygulandı. Uygulamaları takiben sıçanlar travma hatırlatıcısına maruz bırakıldı ve davranışları yükseltilmiş artı labirentinde izlendi. Davranış deneyinden hemen sonra kan örnekleri alındı ve hayvanlar sakrifiye edildi. Travma grubunda kontrol grubuna göre artan donakalma süresi ve kaygı indeksi oral gavaj yoluyla sistemik uygulanan zonisamid tedavisi ile baskılandı. Zonisamid tedavisi serum nörotrofin düzeylerini etkilemedi. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular zonisamidin travma sonrası stres bozukluğunda etkili olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of zonisamide administered systemically to rats with post-traumatic stress disorder due to predatory odor on freezing time, anxiety index and serum neurotrophin levels. Twenty-four female Wistar rats were used in the study. The rats were randomly divided into four groups: control, trauma, zonisamide and trauma-developed zonisamide administered treatment group. Rats in the trauma and treatment groups were exposed to predatory odor stress. A week later, saline was administered to the control and trauma groups, and 50 mg/kg zonisamide was administered to the zonisamide and treatment groups via oral gavage. Following the administrations, the rats were exposed to a trauma reminder and their behaviour were monitored in an elevated plus maze. Immediately following the behavioural experiment, blood samples were taken and the animals were sacrificed. Increased freezing time and anxiety index in the trauma group compared to the control group were suppressed with zonisamide administered systemically via oral gavage. Zonisamide treatment did not affect serum neurotrophin levels. The findings obtained in our study indicate that zonisamide may be effective in post-traumatic stress disorder.