Coğrafi markanın korunması
Protection of geographical trademark
  1. Tez No: 882156
  2. Yazar: MUKADDİS ŞEYDA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH POLATER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) m. 4'e göre marka, kesin ve açık bir şekilde sicilde gösterilebilmesi şartıyla ayırt edici niteliğe sahip olan her tür işaret olarak tanımlanmıştır. Tanımda dikkat çeken bir husus da her tür işaret kavramıdır. Her tür işaret, ayırt edici olması ile kesin ve açık bir şekilde sicilde gösterilebilmesi şartlarını sağlaması koşuluyla tescil edilebilir mi sorusunu akla getirmektedir. Bu soruya cevap SMK m. 5'te mutlak red nedenlerinin satır aralarında verilmektedir. Mutlak red nedenleri içinde düzenlenen bir husus da coğrafi yer bildiren işaretlerin marka olarak kullanılıp kullanılmayacağı sorunudur. Coğrafi yer bildiren işaretlerin marka olarak kullanılıp kullanılmayacağı hususu çıkış noktası yapılarak 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK)'nun m. 5/1 (c) ve (f) bentleri ile SMK m. 5/2 hükümlerinde şartları saklı bulunan coğrafi markanın hangi şartlarda tescil edilebilir hâle geldiğinin belirlenmesi önem arz etmiştir. Bu çalışmada SMK'nın ilgili hükümleri ile doktrin ve yargı kararları ışığında öncelikle markada hangi şartlar altında coğrafi yer bildiren işaretlerin marka olarak kullanılabileceği ve tescil yeterliliğine sahip coğrafi yer bildiren işaretlerin marka olarak tescil edildiğinde yararlanacağı korumanın kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to Article 4 of the Industrial Property Law No. 6769 (IPL), trademark is defined as any sign that has a distinctive character, provided that it can be clearly and precisely shown in the registry. Another point that attracts attention in the definition is the concept of all kinds of signs. The question that comes to mind is whether any sign can be registered, provided that it meets the conditions of being distinctive and being shown in the registry clearly and precisely. The answer to this question is again SMK m. In 5, the reasons for absolute rejection are given between the lines. One of these issues is the question of whether geographical location signs can be used as trademarks. By making the problem the starting point, it became necessary to determine what the geographical trademark is, the terms of which are reserved in the Articles 5/1 (c) and (f) of the IPC and Article 5/2 of the IPC. In this context, in the light of the relevant provisions of the Civil Code, doctrine and judicial decisions, it was first examined under what conditions geographical location signs can be used as trademarks and what kind of protection the geographical location signs with registration qualifications will benefit from when registered as a trademark.