Yapılandırılmış sanat terapi programının 5-6 yaş çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarına etkisinin incelenmesi
The effect of structured art therapy program on social skills and problem behaviors of 5-6 year old children
- Tez No: 882155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ARMAĞAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada, 5-6 yaş çocukların sosyal becerilerinin gelişimi ve problem davranışlarının azaltılmasında yapılandırılmış sanat terapi programının etkili olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma“Ön Test-Son Test Kontrol ve Deney Gruplu”deneysel araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel desende her iki grupta, araştırmacı tarafından hazırlanan Yapılandırılmış Sanat Terapisine Dayalı Sosyal Beceri Programı öncesi ve sonrası ölçmeler yapılmış, 3 hafta sonrasında ise her iki gruba izleme testi yapılmıştır. Çalışma grubunu Balıkesir Gönen ilçesinde ikamet eden okul öncesindeki 5-6 yaş çocuklardan seçilen 9 deney grubu, 9 kontrol grubunda olmak üzere toplam 18 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcı seçimi için tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ise ön test, son test ve izleme testi olarak Okul Öncesi ve Anaokulu Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk ve çarpıklık-basıklık katsayılarının tümü ile incelenmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenler ortalama ve standart sapma değerleri ile verilmiştir. İki bağımsız grup arasındaki farkların analizinde“Bağımsız Örneklem t-Testi”, iki bağımlı grup arasındaki farklar için ise“Eşleştirilmiş Örneklem t-Testi”kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 alınmıştır. Yapılan araştırma, yapılandırılmış sanat terapi programının, özellikle sosyal etkileşim, dışa yönelim problemi ve problem davranışlar üzerinde olumlu etkiler yaratabildiğini göstermektedir. Bu bulgular, sanat terapisinin bu tür sorunları olan çocuklarda etkili bir müdahale yöntemi olabileceğine işaret etmektedir. Ancak, içe yönelim, sosyal iş birliği, sosyal bağımsızlık ve sosyal beceri yönlerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate whether a structured art therapy program is effective in developing social skills and reducing problem behaviors in 5-6 year old children. The research was conducted using the“Pretest-Posttest Control and Experimental Group”experimental research design. In the experimental design, measurements were made before and after the Social Skills Program Based on Structured Art Therapy prepared by the researcher in both groups, and a follow-up test was administered to both groups after 3 weeks. The study group consisted of a total of 18 participants, 9 in the experimental group and 9 in the control group, selected from 5-6 year old pre-school children residing in Balıkesir Gönen district. Random sampling method was used for participant selection. The data collection tools used in the research consist of two parts. In the first part, a personal information form was used, and in the second part, the Preschool and Kindergarten Behavior Scale was used as a pre-test, post-test and follow-up test. In the study, whether the variables conformed to normal distribution was examined using Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk and skewness-kurtosis coefficients. Variables that comply with normal distribution are given with mean and standard deviation values.“Independent Sample t-Test”was used to analyze the differences between two independent groups, and“Paired Sample t-Test”was used to analyze the differences between two dependent groups. Statistical analyzes were performed in the IBM SPSS Statistics 22.0 program. The significance level was taken as 0.05. The research shows that a structured art therapy program can have positive effects, especially on social interaction, externalizing problems and problem behaviors. These findings indicate that art therapy may be an effective intervention method for children with such problems. However, it did not create a significant difference in terms of internalization, social cooperation, social independence and social skills.