Tanzimat sonrası yargı reformu sürecinde Osmanlı mahkemelerinde görülen ticari davalar (1840-1914)
Commercial litigations in Ottoman courts in the post-Tanzimat judical reform process (1840-1914)
- Tez No: 882158
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Law, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Tanzimat Fermanının ilanıyla birlikte Osmanlı Devletini birçok yönden etkileyecek yeni bir süreç başlamıştır. Ancak bunlar içinde özellikle hukuk alanında yaşanan değişim ve adli sistemin yeni esaslar çerçevesinde şekillenmesi dikkat çekicidir. İnanç ve geleneklerin sarmaladığı eski sistemin yavaş yavaş terk edilmesi ve fermanda da belirtildiği üzere Müslüman gayrimüslim bütün tebayı kapsayacak ve vatandaşlık esasına dayalı yeni bir hukuk sistemine geçiş ve bu geçişin getirdiği sancılar bu dönemin en çok tartışılan noktalarından olmuştur. Kapitülasyonlarla artan ecnebi imtiyazları zamanla gayrimüslim Osmanlı tebaayı da içine alacak hale gelmiş, beratlı zümresi adı altında ortaya çıkan yeni zümreler Osmanlı Ticaret Hukuku'nun değişmesinde ve şekillenmesinde başlıca rolü oynamışlardır. Değişen süreçte önce kanunlar sonra da bun kanunlara göre mahkemeler düzenlenmiş, evvelce kadının hâkimiyetinde olan tek dereceli Osmanlı mahkemeleri, Osmanlı tebaası ve ecnebi her renkten üyelerin olduğu karma bir niteliğe bürünmüş, tek dereceli yargılama terk edilerek bidâyet şeklinde iki dereceli yargılama usulü benimsenmiştir. Ticaret mahkemeleri batı normlarına göre şekillenen ilk yargı kurumları olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
With the announcement of the Tanzimat Edict, a new process that would affect the Ottoman State in many ways began. However, the changes in the field of law and the shaping of the judicial system within the framework of new principles are particularly noteworthy. The gradual abandonment of the old system, which was surrounded by beliefs and traditions, and the transition to a new legal system based on the principle of citizenship that would cover all Muslim and non-Muslim subjects, as stated in the decree, and the pains brought about by this transition were among the most debated points of this period. The foreigners' privileges, which increased with the capitulations, gradually came to include non-Muslim Ottoman subjects, and the new groups that emerged under the name of the berated class played the main role in the change and shaping of Ottoman Commercial Law. In the changing process, first the laws and then the courts were regulated according to these laws, the single-tier Ottoman courts, which were previously dominated by women, became mixed with members of all colors, both Ottoman subjects and foreigners, and the single-tier judiciary was abandoned and the two-tier judicial procedure of bidâyet was adopted.