Tanzimat sonrası Osmanlı Adalet Örgütü
Ottoman Justice Organization after Tanzimat edict
  1. Tez No: 81752
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ŞAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu“Tanzimat sonrası Osmanlı Adalet örgütü ”oluşturmaktadır. Çalışma, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Osmanlı Devleti'ni reform sürecine hazırlayan gelişmeler kısaca incelenmiştir. Tanzimat sonrası meydana gelen değişikliklerin daha iyi algılanabilmesi için, çalışmanın ikinci bölümü Tanzimat öncesi Osmanlı Adalet örgütü'ne ayrılmıştır. Bu bölümde, özellikle Tanzimat öncesi Osmanlı Adalet örgütünün temelini teşkil eden kadılık kurumu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, Tanzimat sonrası Osmanlı Adalet örgütü ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Burada, Tanzimat'ın etkisi ile adalet örgütüne getirilen yeni kurumlara değinilmiştir. Mahkemeler teşkilatı, savcılık, avukatlık, noterlik ve yüksek yargı organlarının kuruluşu ve gelişimi üzerinde durulmuştur. 119
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our thesis is Ottoman Justice Organization after Tanzimat Edict. This study consists of one introduction and three main chapters. In the first chapter, the developments which prepare Ottoman state to the reform period was researched. The secord chapter's subject is Ottoman Justice Organization before Tanzimat Edict for being able to understand the changes in Ottoman Justice Organization. In this chapter we especially studied“Kadi”which forms of the basis of Ottoman Justice Organization after Tanzimat edict. We tried to explain the new institutions by the effect of Tanzimat Edict. i^' 120