Türk kültüründe ağrı dağı ve çağdaş resim sanatına yansımaları
Mount ararat in turkish culture and its reflections on contemporary painting
- Tez No: 882168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Her kültürün mitolojisi barındırdığı efsanelerle o kültürün ortak inançları ve değerlerini yaratır.Türk mitolojisine konu olan sözlü ve yazılı efsaneler Türk kültürünü dolayısıyla Türk sanatını etkilemiştir. Ağrı Dağı konumu gereği birçok devlete ev sahipliği yapmış, birçok toplumun kültürel değeri haline gelmiş ve dini yönden kutsal kitaplara konu olmuştur. Ağrı Dağı'nın ihtişamı, yüksekliği ve yüceliğiyle efsanelere, edebiyata, müziğe ve resme yansımaları olmuştur. Ağrı'nın ihtişamından etkilenen yabancı ve yerli sanatçılar sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir. Türk resim sanatında Ağrı'nın coşkusunu, heybetini ve sevgisinden yola çıkarak sanat tarihine iz bırakan birçok eserle karşılaşmaktayız. Bu çalışmada Türk mitolojisindeki efsaneler içerisinde yüce dağ olarak bilinen Ağrı Dağı, Türk mitolojisindeki yeri ve sanat tarihi içerisindeki konumuyla beraber, sanatsal bir obje olarak değerlendirilecektir. Ağrı Dağını işleyen sanatçıları ve Ağrı Dağı'nın estetik açıdan resimlerdeki yeri incelenmesi hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Every culture creates its common beliefs and values through the myths contained in its mythology. The oral and written legends that form the basis of Turkish mythology have influenced Turkish culture and, consequently, Turkish art. Due to its location, Mount Ararat has been home to many civilizations, become a cultural symbol for numerous communities, and has been depicted in sacred religious texts. The grandeur, height, and sublimity of Mount Ararat have been reflected in legends, literature, music, and visual arts. Foreign and domestic artists who were inspired by the magnificence of Ararat have an important place in the history of art. In Turkish painting, we encounter many works that capture the enthusiasm, grandeur, and love for Mount Ararat. This study aims to evaluate Mount Ararat, known as the sublime mountain in Turkish mythology, along with its place in Turkish mythology and its position in art history as an artistic object.The artists who have depicted Mount Ararat and the aesthetic significance of Mount Ararat in paintings will be examined.