Okul öncesi çocukları için doğaya bağlılık ölçeği-ebeveyn değerlendirme formu türk kültürüne uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Connectedness to nature scale for preschool children-parent assessment form: adaptation to turkish culture, validity and reliability study
  1. Tez No: 977845
  2. Yazar: MERVE NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURMUŞOĞLU SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Okul Öncesi Çocuklar için Doğaya Bağlılık Ölçeği-Ebeveyn Değerlendirme Formunun Türkçe uyarlama çalışması yapılarak Türk kültüründe geçerlilik ve güvenilirliği test edilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Ağrı ilinde okul öncesi eğitime devam eden 60-72 ay arası 299 çocuk ve bu çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Dönem Çocukları için Doğaya Bağlılık Ölçeği-Ebeveyn Değerlendirme Formu”,“Çocuklar için Biyofili Ölçeği”ve“Güçler ve Güçlükler Anketi”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle ölçeğin Türkçe çeviri ve dilsel eşdeğerlik çalışmaları yürütülmüştür. Ardından ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarına geçilmiştir. Geçerlilik çalışmalarında kapsam geçerliliği, yapı geçerliliği, madde analizi, yakınsak geçerlilik, ıraksak geçerlilik ve iç geçerlilik kapsamında ayırt edicilik analizleri yapılmıştır. Güvenilirlik çalışmalarında ise ölçeğin toplam puanına ve alt ölçek puanlarına ait iç tutarlılık katsayısı incelemesi ve test tekrar test güvenirliği analizleri yapılmıştır. Toplanan veriler ile demografik değişkenler ve araştırmanın alt problemleri kapsamında istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda Okul Öncesi Dönem Çocukları için Doğaya Bağlılık Ölçeği-Ebeveyn Değerlendirme Formu Türkçe Versiyonunun geçerliliğine ve güvenilirliğine ilişkin anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen araştırma bulguları mevcut literatür çerçevesinde tartışılmış ve araştırma sonuçlarına dayalı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Turkish adaptation of the Connectedness to Nature Scale for Preschool Children-Parent Assessment Form was conducted to test its validity and reliability in Turkish culture. The participants of the study consisted of 299 children aged 60-72 months who were continuing preschool education in the province of Ağrı and the parents of these children. The“Demographic Information Form”,“Connectedness to Nature Scale for Preschool Children-Parent Assessment Form”,“Biophilia Scale for Children”and“Strengths and Difficulties Questionnaire”prepared by the researcher were used as data collection tools in the study. Within the scope of the study, firstly, the Turkish translation and linguistic equivalence studies of the scale were conducted. Then, the validity and reliability studies of the scale were started. In the validity studies, content validity, construct validity, item analysis, convergent validity, divergent validity and discriminant analyses were conducted within the scope of internal validity. In the reliability studies, internal consistency coefficient examination of the total score and subscale scores of the scale and test-retest reliability analyses were conducted. Statistical analyses were conducted on the collected data within the scope of demographic variables and sub-problems of the research. As a result of the research, significant results were obtained regarding the validity and reliability of the Turkish version of the Connectedness to Nature Scale for Preschool Children-Parent Assesment Form. The research findings were discussed within the framework of the existing literature and suggestions based on the research results were developed.