Farklı somatotipe sahip sağlıklı genç kadınlarda dudaktan alınan morfometrik ölçümlerin incelenmesi
Examination of somatotype changes in lip morphometry of healthy young women
- Tez No: 882185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde dudak şekilleri; plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi, yüz ve boyna bağlı gelişen yaralanmalar ve travmalar sonucu birçok kişi için değişime uğramaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız yüz bölgesinde herhangi bir travma veya cerrahi girişimi olmayan 18-25 yaş arası sağlıklı kadın bireylerin dudak morfometrilerinin vücut tipleriyle arasında nasıl bir ilişki olduğunu saptamaktır. Somatotipin belirlenmesinde 10 antropometrik ölçüm yapıldı. Boy ve kilo ölçümü, 4 farklı bölgenin (triceps, subscapular, suprailiac, baldır) deri kıvrım kalınlığı (DKK) ölçümleri, iki bölgenin kemik çapı ölçümleri (diz ve dirsek genişliği) ve iki farklı bölgenin (kasılı kol ve baldır) çevre ölçümleri alındı. Dudak morfometrisi ölçümleri için çalışmaya katılacak olan gönüllülerin burun ve ağız bölgesi net görünecek şekilde fotoğrafları çekildi ve belirli ölçüm noktaları referans alınarak dijital ortamda ölçümler yapıldı. Çalışmamızın sonucunda dudak-dudak, dudak-burun ve dudak-çene arası ölçümlerde p değeri anlamlı bulunmuştur. Somatotipleri; dengeli ektomorfi ve endomorfik mezomorf olan bireyler arasında dudak-dudak ve dudak-çene arasındaki parametreler, merkezi ve endomorf-ektomorf olan bireylerde dudak-dudak ve dudak-çene arasındaki parametreler, endomorf ektomorf ve endomorfik mezomorf olan bireylerde dudak-dudak ve dudak-çene arasındaki parametreler istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiştir. Dudak bölgesiyle ilgili görünümden memnun olmayan kadınlar için estetik cerrahiye başvurma seçeneği ilk yol olmayabilir. Cerrahiye alternatif olarak belirli vücut ölçülerine sahip olmak yeterli olabilir. Böylece günümüzde giderek yaygınlaşan estetik cerrahi operasyonlarında azalma ve kadınların doğal görünümlerini kaybetmemeleri sağlanabilir. Buna ek olarak daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilen profesyonel olmayan merkezlerde yapılacak uygulamaların risklerine karşı önlem alınabilir.
Özet (Çeviri)
Lip shapes today; plastic, aesthetic and reconstructive surgery changes for many people as a result of injuries and traumas related to the face and neck. Our aim in this study is to determine the relationship between the lip morphometry and body types of healthy female individuals between the ages of 18-25 who do not have any trauma or surgical intervention in the facial area. 10 anthropometric measurements were made to determine the somatotype. Height and weight measurements, skinfold thickness (SF) measurements of 4 different regions (triceps, subscapular, suprailiac, calf), bone diameter measurements of two regions (knee and elbow width) and circumference measurements of two different regions (muscular arm and calf) were taken. For lip morphometry measurements, photographs of the volunteers who would participate in the study were taken so that the nose and mouth areas were clearly visible, and measurements were made digitally using certain measurement points as reference. As a result of our study, the p value was found to be significant in the measurements between lip-lip, lip-nose and lip-chin. Somatotypes; parameters between lip-lip and lip-chin among individuals with balanced ectomorphy and endomorphic mesomorph, parameters between lip-lip and lip-chin in individuals with central and endomorph-ectomorph, parameters between lip-lip and lip-chin in individuals with endomorphic ectomorph and endomorphic mesomorph. parameters showed statistically significant difference. For women who are not satisfied with the appearance of their lip area, resorting to plastic surgery may not be the first option. As an alternative to surgery, having certain body measurements may be sufficient. In this way, plastic surgery operations, which are increasingly common today, can be reduced and women can be prevented from losing their natural appearance. In addition, precautions can be taken against the risks of applications to be performed in non-professional centers, which are preferred because they are more affordable.