Farklı lig kategorilerindeki elit erkek voleybolcuların somatotip özelliklerinin karşılaştırılması
Different league categories elite male volleyball players somatotype characteristics comparison
  1. Tez No: 115335
  2. Yazar: SERDAR USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
62 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı. 2001-2002 sezonunda Türkiye Erkekler Süper Lig kulübünde oynayan elit voleybolcularla l.Lig kulübünde oynayan elit voleybolcuların somatotip özelliklerinin belirlenmesi ve ilgili literatüre göre durum tespitinin yapılmasıdır. Elit voleybolcu grubu, süper lig ve 1.lig kulübünde oynayan sporculardan oluşturulmuştur. Her grup 12 kişiden oluşturulmuş olup toplam 24 gönüllü ve sağlıklı deneğin katılımı sağlanmıştır. Deneklerin yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ortalamaları süper lig kulübü sporcularında 195,0 ± 5.0 cm, 90.2 ± 4.0 kg, 1. lig kulübü sporcularında 191,1 ± 4.3 cm, 85,2 kg.dır. Standart alan ve laboratuvar testleri deneklerin fizik yapılarının belirlenmesi için uygulanmıştır. İstatistiki değerlendirmelerde ANOVA testi kullanılırken, gruplar, arasındaki fark tespitinde işe TUKEY testi kullanılmıştır. Lig statüsüne göre, ayrılmış takımların antropometrik özellikleri arasında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığını test etmek amacıyla T-test istatiktiksel analiz uygulanmıştır. Vücut ağırlığı boy yaş değerlerinin T-test istatistiksel analizi yapıldı.“Levance Test for Eguality of Krionus”testi sonucunda takımların ölçümleri arasında farka bakılmıştır. (F değeri). T-test for Eguality of means" sonuçlarında ölçümler arasındaki anlamlı farka bakılmıştır. Grupların, boy uzunluğu ve vücut ağırlıklarına bakıldığında süper lig sporcu grubu 1.lig sporcu grubuna göre daha uzun boylu ve daha fazla vücut ağırlığına sahip olduğu bulunmuştur. Gruplar arasında vücut yoğunluğu bakımından anlamlı farklılık elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
64 6. SUMMARY The aim of this study is to detect the somatotip features of the elite volleyball players in the Turkey Men Super League Club and the Men 1st League in 2000-2001 season and to perform the status determination in accordance with the findings. The elite volleyball players group comprised the sportsmen playing in the super league and primary league. Each group consisted 12 healthy volleyball players and all the players Vere voluntary to participate in this study. The average age, height and 'weight of the reagents were 195,0 ± 5,0 cm, 90,2 ± 4,0 kg in the volleyball players of Super League and 191,1 ± 4,3 cm, 85,2 kg in the volleyball players of the primary league. Standard area and laboratory tests were applied to determine the physical structures of the reagents. While ANOVA test was used in the statistical evaluations, TUKEY test was used to determine the differences between the groups. T-test statistical analysis was applied to detect whether there is considerable difference in the anthropometrical features of the teams in terms of league status. T-test statistical analysis was applied for the weights, heights and age values.“The Levance Test for Equality of Krionus”was applied to observe the difference between the measurements of the teams (F- value). T-test for Equality of means was applied to detect whether there are remarkable differences between the measurements of the teams. When the heights and weights of the groups regarded, it was detected the players of the super league was higher and heavier then the players of the primary league! There was not remarkable difference between the groups in terms body intensity rates (P< 0,05). The players of the primary league are remarkably lower than the players of the super league. The average body fat rates of the super league players was 10,01 ± 2,5 and of primary league players was 9,1 % ± 0,9. It was seen that the values obrained were within the limits regarded as normal for the elite men volleyball players., When the groups are compared in terms of their somatotip features* the mezamorphic score of the players of super league was higher than of the primary league players. The average somatotip scores of players of super league were 1,7 ± 0,9, 5,0 ± 0,9, 3,2 ± 0,9. To conclude, it was seen that the elite volleyball players were Ectomorphic-Mezomorphy.