Monofokal ve monofokal artı intraokuler lens implante ettiğimiz hastalarımızın postoperatif klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the postoperative clinical results of our patients to which we implanted monofocal and monofocal plus intraocular lens
- Tez No: 882184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ Katarakt cerrahisi sonrası bilateral monofokal artı ve monofokal intraoküler lens (İOL) implante edilen hastaların ameliyat sonrası ölçülmüş 6.ay görsel performansla (ortalama sferik ekivalan, yakın ve uzak görme keskinliği, yakın mesafe, orta ve uzak mesafe görrme keskinliği, arka kapsül opasifikasyonu, gözlük ihtiyacı) ilgili verilerden elde edilen istatistiksel analizle literatüre katkı sağlamaya çalıştık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda Mart 2023 – Mart 2024 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalardan, bilateral katarakt tanısı alarak fakoemülsifikasyon cerrahisi uygulanarak, her iki göze RayOne EMV ve Biotech EYECRYL PLUS implante edilmiş hastaların postoperatif 6.ay muayene bulguları dosyalar üzerinden incelendi. Tanımlayıcı çalışmamız için Akdeniz Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. BULGULAR Binokuler düzeltilmemiş ve en iyi düzeltilmiş orta mesafe görme keskinliği 2 grup arasında anlamlı istatistiksel veri muayenelerinde tespit edildi. Diğer parametrelerde anlamlı istatistiksel veri elde edilmedi. Bunlara ek olarak uzak mesafede gözlük ihtiyacı RayONE EMV grubunda Biotech Eyecril tercih edilen hasta grubuna göre anlamlı istatistiksel veri elde edildi. TARTIŞMA VE SONUÇ Literatürde yapılmış bir çok çalışmada da bizim çalışmamıza benzer şekilde monofokal İOL'lerin sağladığı iyi düzey uzak görmeye ek olarak orta mesafede RayONE EMV'nin monofokal İOL'lerden üstün olduğu sonucu çıkmıştır ki, bu RayONE EMV'nin ne kadar fonksiyonel olduğunu gösterir. Bizim çalışmamızda da tespit edildiği gibi arka kapsül kesafet oranın çok düşük olması ve postop uzak mesafede gözlük kullanımı gerektirmemesi bu İOL'lerin diğer artılarıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE We tried to contribute to the literature by statistically analyzing the data obtained from the 6th month postoperative visual performance (mean spherical equivalent, near and distance visual acuity, near distance, intermediate and distance visual acuity, posterior capsule opacification, need for glasses) of patients who were implanted with bilateral monofocal plus and monofocal intraocular lens (IOL) after cataract surgery. MATERIALS AND METHODS In our study, the postoperative 6th month examination findings of patients who were diagnosed with bilateral cataract and underwent phacoemulsification surgery and implanted RayOne EMV and Biotech EYECRYL PLUS in both eyes, were examined through the files of the patients who applied to the Akdeniz University Medical Faculty Hospital Ophthalmology Polyclinic between March 2023 and March 2024. Approval was obtained from the Akdeniz University Non-Interventional Research Ethics Committee for our descriptive study. FINDINGS Binocular uncorrected and best corrected mid-distance visual acuity were found to be statistically significant between the two groups. No statistically significant data was obtained for other parameters. In addition to these, significant statistical data was obtained for the need for glasses at long distances in the RayONE EMV group compared to the patient group in which Biotech Eyecril was preferred. DISCUSSION AND CONCLUSION Many studies in the literature, similar to our study, have concluded that RayONE EMV is superior to monofocal IOLs at intermediate distances in addition to the good level of distance vision provided by monofocal IOLs, which shows how functional RayONE EMV is. As determined in our study, the other advantages of these IOLs are that the posterior capsule opacification rate is very low and that they do not require the use of glasses at postoperative distances.