PIRLS 2021 okula ait olma duygusu ve akran zorbalığı ölçeklerinin ölçme değişmezliğinin incelenmesi
Investigating the measurement invariance of the school belonging and student bullying scales in PIRLS 2021
- Tez No: 882191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın içeriği, PIRLS 2021 uluslararası okuma becerilerinde gelişim araştırması okula ait olma duygusu ve akran zorbalığı ölçeklerinin cinsiyet ve kültüre (Türkiye, İngiltere ve Hong Kong) göre ölçme değişmezliğinin incelenmesinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini PIRLS 2021 araştırmasına Türkiye, İngiltere ve Hong Kong'dan katılan 4.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya ait veri toplama araçları okula ait olma duygusu ölçeği ile akran zorbalığı ölçekleridir. Bu kapsamda ölçeklere ait açımlayıcı faktör analizi (AFA) sonuçları ve güvenirlik kanıtı olarak Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayıları her bir ülke için sunulmuştur. Daha sonra ölçeklerin tek faktörlü yapıları doğrulayıcı faktör analizi ile (DFA) ile doğrulanmıştır. Ölçekler doğrulandıktan sonra ölçme değişmezliği çalışması yapısal eşitlik modellemesi (YEM) tekniklerinden çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi (ÇGDFA) hesaplanarak gerçekleştirilmiştir. Buna göre PIRLS 2021 okula ait olma duygusu ölçeği ve akran zorbalığı ölçeği cinsiyet alt grubunda yapısal, metrik ve ölçek değişmezlik boyutunda sağlanırken, katı değişmezlik boyutunda sağlanmamıştır. Kültüre göre yapılan çalışmada ise her iki ölçeğin de sadece yapısal değişmezlik boyutunda ölçme değişmezliğini sağladığı, metrik, ölçek ve katı değişmezlik boyutunda ise ölçme değişmezliğini sağlamadığı görülmüştür. Cinsiyete göre ölçme değişmezliği sağlandığı için cinsiyete göre yapılan tüm karşılaştırmaların anlamlı olacağı sonucuna ulaşılabilir. Kültürlere göre ölçek değişmezliği sağlanmadığı için Türkiye, İngiltere ve Hong Kong için ölçeklerden elde edilen puanların karşılaştırılmasının anlamlı olmayacağı sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the measurement invariance of the Sense of School Belonging and Student Bullying Scales according to gender and culture (Turkey, England, and Hong Kong) within the framework of PIRLS 2021 Progress in International Reading Literacy Study. The sample for the study consisted of 4th-grade students participating in PIRLS 2021 study from Turkey, England, and Hong Kong. The data collection instruments for the study consisted of the Sense of School Belonging Scale and Student Bullying Scales. In this context, the results of the Principle Component Analysis (PCA) for the scales and reliability evidence in terms of Cronbach's Alpha coefficients for each country were presented. The single-factor structures of the scales were confirmed by using Confirmatory Factor Analysis (CFA). Following the confirmation of the scales, a measurement invariance study was conducted using Multiple Group Confirmatory Factor Analysis (MGCFA) techniques within the framework of Structural Equation Modeling (SEM). According to the findings, while configural, metric, and scalar invariance were provided for the sense of school belonging scale and student-bullying scale across gender subgroups, strict invariance was not provided. In the cultural analysis, it was found that only configural invariance was provided for both scales, while metric, scalar, and strict invariance were not provided. As measurement invariance was provided by gender, it can be concluded that all comparisons made according to gender would be meaningful. However, as measurement invariance was not provided across cultures, it can be concluded that comparisons of scores obtained from the scales would not be meaningful for Turkey, England, and Hong Kong.