Metastatik kolorektal kanser hastalarında biyobelirteçler olarak epigenetik değişikliklerin araştırılması
Evaluation of epigenetic alterations as biomarkers in metastatic colorectal cancer patients
- Tez No: 882200
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kolorektal kanser (CRC), en sık görülen kanserlerden biridir ve dünya çapında kansere bağlı mortalitenin ikinci önde gelen nedenidir. CRC'de erken evrelerde tespit iyi prognoz ile ilişkilidir. Kolonoskopi gibi mevcut tarama yöntemleri invaziv ve yüksek maliyetlidir. Bu nedenle, erken nüks veya kötü prognozlu hastaların tanımlanmasını kolaylaştıracak ve sistemik metastazlı hastaların daha erken teşhisine izin verecek invaziv olmayan biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. Epigenetik üzerine gerçekleştirilen son araştırmalar, mikro RNA (miRNA)'ların kanda bulunması erken teşhis, risk değerlendirmesi ve kanserlerin sınıflandırılmasında yararlı biyogöstergeler olduğu bildirilmiştir. miRNA'larda epigenetik değişikliklerin incelenmesi oldukça spesifik biyobelirteçlerin ortaya çıkmasında umut vericidir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Onkoloji Anabilim Dalı'na başvuran en az 50 gönüllü metastatik kolorektal kanser (mCRC) hastasından ve hasta olmayan control grubundan alınan periferik kan örneklerinden izole edilen mRNA'larda CRC ile ilişkili miRNA'ların regülasyonunun ve bu miRNA'ların hedef genlerin ekspresyonu üzerindeki etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Elde edilen verilere göre, kolorektal kanserde miR-21, miR-31, miR-143 ve miR196a ve bu miRNA'ların hedef aldığı KRAS, HK2, BCL2, PTEN, DNMT3A genlerinde değişiklikler gözlenmiştir. Bu projeden elde edilen sonuçlar ışığında; miRNA'ların, mCRC hastalarında umut verici non-invaziv, prognostik ve metastaz öngörücü biyobelirteç olarak kullanılmasında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the most frequent cancers, and the second leading cause of cancer-related mortality worldwide, but early detection is associated with good prognosis. Current screening methods such as colonoscopy are invasive and costly. Therefore, there is a need for non-invasive biomarkers that will facilitate the identification of patients with early recurrence or poor prognosis, and permit earlier diagnosis of the patients with systemic metastases. Recent studies have reported that the presence of micro RNAs (miRNAs) in the blood are useful biomarkers for early diagnosis, risk assessment and classification of cancers. Investigation of epigenetic changes in miRNAs is promising in the emergence of highly specific biomarkers due to their ease of obtaining. Regulation of CRC-related miRNAs in mRNAs isolated from peripheral blood samples taken from the non-patient control group and at least 50 volunteer metastatic colorectal cancer (mCRC) patients who applied to the Department of Internal Medicine, Department of Oncology, Istanbul University Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Faculty of Medicine, and it was aimed to investigate the effects of these miRNAs on the expression of target genes. According to the data obtained, changes in miR-21, miR-31, miR-143 and miR196a and in the KRAS, HK2, BCL2, PTEN, DNMT3A genes targeted by these miRNAs were observed in colorectal cancer. In light of the results to be obtained from the project; It is thought that miRNAs will contribute to the use of promising non-invasive, prognostic and metastasis predictive biomarkers in mCRC patients.