Metastatik kolon kanseri hastalarında nötrofil lenfosit oranı ve trombosit indekslerinin klinikopatolojik ve prognostik önemi
Clinicopathological and prognostic importance of neutrophil lymphocyte rate and thrombocyte index in metastatic colon cancer patients
  1. Tez No: 607324
  2. Yazar: ABDULSAMET KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Daha önce kolorektal kanserde genel sağkalımına etki edebilecek çeşitli faktörler tanımlanmıştır ancak bunların birkaçı prognostik belirteç olarak kabul edilir. Çalışmamızda nötrofil lenfosit oranı ve trombosit indeks parametrelerinin (trombosit sayısı, PCT, MPV, PDW) kolorektal kanserli hastalarda prognostik bir belirteç olma potansiyelini araştırdık. Retrospektif olarak 1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında tanı almış 171 metastatik kolorektal kanser tanılı hastanın klinik ve demografik verilerini incelendik. Literatürde belirlenmiş herhangi bir eşik değeri olmadığından nötrofil lenfosit oranı ve trombosit indeks parametrelerinin her biri için medyan değeri eşik değeri olarak belirledik. Çalışmamızda, Adenokarsinom histolojik tipinde, yüksek CEA düzeyi (>10) olan, RAS mutant hastalarda NLO'nun 3'ten büyük olduğu ve nötrofil lenfosit oranı 3'ten büyük olan hastalarda genel sağkalımın daha kısa olduğu bulundu. (p:
Özet (Çeviri)
Several factors have been identified that may have an impact on overall survival in colorectal cancer, but a few are considered to be prognostic markers. In this study, we investigated the potential of neutrophil lymphocyte ratio and platelet index parameters (platelet count, PCT, MPV, PDW) to be a prognostic marker in patients with colorectal cancer. We retrospectively analyzed the clinical and demographic data of 171 patients with metastatic colorectal cancer diagnosed between January 1, 2010 and December 31, 2017. Since there is no threshold in the literature, we determined the median value for each of the neutrophil lymphocyte ratio and platelet index parameters as the threshold value.In our study, overall survival was reduced in patients with neutrophil / lymphocyte ratio ≥3. (p: 10), RAS mutant patients with NLO greater than 3 and neutrophil lymphocyte ratio were found to be shorter than the overall survival in patients. (p: