Hemiplejik hastalarda alt ekstremite fonksiyonelliği, diz eklemi pozisyon hissi, denge ve düşme arasındaki ilişki
The relationship between lower limb functionality, knee joint position sense, balance and falls in haemiplegic patients
  1. Tez No: 882199
  2. Yazar: FATMA HALE ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemiplejik inmeli hastalarda alt ekstremite fonksiyonelliği, diz eklemi pozisyon hissi, denge ve düşme arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Kesitsel tanımlayıcı nitelikte tasarlanan bu çalışmaya 40-80 yaş arası inmeli 65 birey dahil edildi. Bireyler, Tecnobody Pk-252 İzokinetik Denge Sistemi, CSMI Humac Norm İzokinetik Test ve Egzersiz Sistemi, Alt ekstremitenin Fugl-Meyer Değerlendirmesi, Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği ve Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) ile değerlendirildi. Bireylerin yaş, VKİ, inme geçmişi, etkilenen taraf değişkeni ile alt ekstremite fonksiyonelliği ve denge arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05). Bireylerin cinsiyet değişkeni ve etkilenen taraf değişkeni ile diz eklemi pozisyon hissi, denge, alt ekstremite fonksiyonelliği arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between lower extremity functionality, knee joint position sense, balance and falls in patients with hemiplegic stroke. In this cross-sectional descriptive study, 65 stroke patients aged 40-80 years were included. Individuals were evaluated with Tecnobody Pk-252 Isokinetic Balance System, CSMI (CYBEX) Humac Norm Isokinetic Test and Exercise System, Fugl-Meyer Assessment of Lower Extremity, Tinetti Fall Efficacy Scale and Timed Up and Go (TUG) Test. There was no significant relationship between age, BMI, stroke history, affected side and lower extremity functionality and balance (p>0,05). There was no significant relationship between gender and affected side variables and knee joint position sense, balance and lower extremity functionality. (p>0,05).