Okul öncesi öğrencileri için fen bilimlerine yönelik geliştirilen E-öğrenme ortamının değerlendirilmesi
Evaluation of the E-learning environment enhanced in line with science for preschool students
  1. Tez No: 882211
  2. Yazar: NESLİHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğrencileri için fen bilimlerine yönelik geliştirilen E-öğrenme ortamını değerlendirmektir. Bu bağlamda araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu tipik durum örneklemesi yöntemiyle seçilmiş altı okul öncesi öğretmeni ve kartopu örnekleme yöntemiyle seçilmiş altı veliden oluşmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ve dereceli puanlama anahtarları yardımıyla veriler toplanmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek tema, kategori ve kodlar oluşturulmuş ve bulgular bölümünde tablolar halinde sunulmuştur. E-öğrenme ortamı dereceli puanlama anahtarında yer alan maddelere belirlenen kriterlere göre değerlendirilmiştir. E-öğrenme ortamında yer alan animasyon, video ve dijital oyunlar görsel kalite açısından yeterli bulunurken; içerik, tasarım ve öğrenciye uygunluk bakımından yeterli ve eksik yönleri olduğu belirlenmiştir. E-öğrenme ortamında yer alan içerikler öğretim programı kazanımlarını karşılaması, dikkat çekici olması ve anlaşılır olması ve öğrencilerin dil bilişsel gelişimlerini artırması gibi özellikler bakımından çoğunlukla yeterli bulunmuştur. Psiko-motor gelişimi sağlama, karakterlerin hareket ve seslerinin sınırlı olması, müziklerin kullanılmaması gibi nitelikler bakımıdan eksik görülmüştür. Bu doğrultuda bir E-öğrenme ortamı kapsamında yer alan içeriklerin, öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor becerilerine uygun olarak tasarlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the E-learning environment developed for science for preschool students. In this context, the research was conducted using the case study method, one of the qualitative research methods. The study group consists of six preschool teachers selected by the typical case sampling method and six parents selected by the snowball sampling method. In the study, data was collected with the help of a semi-structured interview form and rubrics. The data obtained as a result of the interviews were analyzed using the content analysis method, themes, categories and codes were created and presented in tables in the findings section. The E-learning environment was evaluated according to the criteria determined by the items in the rubric. While animation, video and digital games in the E-learning environment are found to be sufficient in terms of visual quality; It has been determined that it has sufficient and deficient aspects in terms of content, design and suitability for the student. The contents in the E-learning environment were mostly found to be sufficient in terms of meeting the curriculum objectives, being eye-catching and understandable, and increasing students' language cognitive development. It was deemed deficient in terms of providing psycho-motor development, limited movements and voices of the characters, and lack of music. In this regard, it was suggested that the contents within the scope of an E-learning environment should be designed in accordance with the cognitive, affective and psycho-motor skills of the students.