Haccın sosyolojik etkileri: 2019 yılı İstanbul Beşinci Kafile örneği
Sociological effects of hajj: The case of 2019 Istanbul Fifth Cafe
- Tez No: 882219
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın amacı haccın sosyolojik etkilerini belli bir örneklem üzerinden inceleyip hac öncesi, hac süresi ve sonrasındaki değişim süreçlerinin neler olduğu hakkında bilgi vererek alana katkıda bulunmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden birebir görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda“literatür taraması”,“tarihsel yöntem”ve“görüşme”aşamaları olmak üzere araştırma üç temel üzerine bina edilmiştir. Araştırmanın evrenini 2019 yılı İstanbul beşinci kafile hacıları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise on beş kadın beş erkek hacıdan oluşmaktadır. Araştırma sonucuna göre hac öncesi, hac süreci ve hac sonrasındaki durumlar arasındaki sosyolojik farklılıklar belirlenmiştir. Hac öncesinde dikkat edilmeyen veya yaşamsal olarak normal gelen bazı durumların hacda ve hac sonrasında daha dikkat edilir bir hal aldığı görülmektedir. Hacıların cinsiyet, yaş, aldıkları eğitim, kişisel özellikleri, kültür düzeyleri ve sosyal çevreleri temel farklılıkların oluşmasındaki en önemli hususlardan sayılmaktadır. Hacıların bireysel ve sosyolojik anlamda daha iyi bir insan olma yolunda adım attıkları yaratılışın manasını anlama yolunda bir adım attıkları, dini noktada kendilerini yetiştirmek için çaba sarfettikleri, toplu halde yaşamanın getirmiş olduğu sorumluluk ve zorluk sebebiyle pek çok noktada ileri düzey bir gelişim gösterdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca haccın sosyolojik zorluklarıyla birlikte hacıların daha pozitif ve anlamlı bir bakış açısı geliştirdiği görülmektedir. Hacıların ibadet süresi boyunca kazanımlar edindikleri, sabır, saygı, sevgi gibi duygusal durumlarının geliştiği, profesyonel anlamda ilişkilerinin kuvvetlendiği, farz ve nafile türü ibadetlere devam ettikleri, haram helal noktasında hassas davrandıkları gözlemlenmiştir. Araştırmaya konu olan örneklemdeki yirmi hacının hacdan sonra bireysel ve sosyal yönden en büyük gayr-i ahlaki davranışlar olan gıybet, yalan, iftira gibi kötü hasletlerden uzak durdukları, iş ve ticaret hayatlarında kul hakkına karşı dikkatli oldukları, ibadet noktasında ise azami derecede titizlik gösterdikleri görüşmeler neticesinde elde edilen bilgiler ışığında açıklığa kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the sociological effects of hajj on a certain sample and to contribute to the field by giving information about the change processes before, during and after the hajj. One-to-one interview method, one of the qualitative research methods, was used in the study. In this context, the research is based on three pillars:“literature review”,“historical method”and“interview”stages. The universe of the research consists of the pilgrims of the fifth group of pilgrims in Istanbul in 2019. The sample of the study consists of fifteen female and five male pilgrims. According to the results of the research, sociological differences between the situations before, during and after the pilgrimage were determined. It is seen that some situations that are not paid attention to before the pilgrimage or that are vitally normal become more important during and after the pilgrimage. The gender, age, education, personal characteristics, cultural levels and social environment of the pilgrims are considered to be the most important issues in the formation of basic differences. It has been observed that pilgrims have taken a step towards becoming a better person individually and sociologically, they have taken a step towards understanding the meaning of creation, they have made efforts to educate themselves at the religious point, and they have shown an advanced level of development at many points due to the responsibility and difficulty of living collectively. In addition, with the sociological difficulties of pilgrimage, it is seen that pilgrims have developed a more positive and meaningful perspective. It has been observed that the pilgrims have gained gains during the worship period, their emotional states such as patience, respect and love have improved, their professional relations have been strengthened, they continue to perform obligatory and futile worship, and they are sensitive about the haram halal point. In the light of the information obtained as a result of the interviews, it has been clarified that twenty pilgrims in the sample that are the subject of the research stay away from bad traits such as backbiting, lies and slander, which are the biggest immoral behaviors individually and socially, after the pilgrimage, that they are careful about the right of servants in their business and commercial lives, and that they show maximum meticulousness at the point of worship.