Genel ilaç uyumu ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish validity and reliability study of the general medication adherence scale
- Tez No: 882230
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapılan bu araştırmanın amacı, General Medication Adherence Scale (GMAS)'nin Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklemini, bir devlet hastanesinin dahiliye ve kardiyoloji polikliniklerine başvuran, Hipertansiyon tanısı alan ve dâhil edilme kriterlerine uyan 157 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hastaların sosyodemografik bilgilerini ve hastalığa ait bazı özelliklerini sorgulayan Hasta Bilgi Formu, Genel İlaç Uyum Ölçeği, İlaca Uyum ve Reçete Yazdırma Ölçeği ile toplanmıştır. Sırasıyla ölçeğin dil ve kapsam geçerliği, ölçüt ve ayırt edici geçerlik ve yapı geçerliği ile güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde ortalama, standart sapma), korelasyon analizi, T testi, One Way ANOVA testleri, cronbach alfa analizi, doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Kapsam geçerlilik ölçütü The Content Validity Ratio değeri 1.00 olarak bulunmuştur. Ölçeğin maddetoplam test korelasyon değerlerinin ise 0.30 ile 0.58 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbach alfa değerleri; Hasta davranışı nedeniyle uyumsuzluk alt boyutu için 0.75, ek hastalık ve ilaç yükü nedeniyle uyumsuzluk alt boyutu için 0.61, maliyetle ilgili uyumsuzluk alt boyutu için 0.59 ve toplam ölçek puanı için 0.81 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun orijinal modelle iyi uyum gösterdiği dolayısıyla ölçeğin 3 faktörlü yapısının doğrulandığı gözlenmiştir. Genel İlaç Uyum Ölçeği Türk toplumunda ilaç uyumunu ölçen geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this methodological and descriptive study is to conduct the validity and reliability study of the General Medication Adherence Scale (GMAS) in the Turkish population. The sample of the study consisted of 157 patients who met the inclusion criteria and were diagnosed with Hypertension, visiting the internal medicine and cardiology outpatient clinics of a state hospital. The research data were collected using the Patient Information Form, which inquires about the patients' sociodemographic information and certain characteristics of the disease, the General Medication Adherence Scale, and the Medication Adherence and Prescription Writing Scale. Sequentially, analyses of the scale's language and content validity, criterion and discriminant validity, construct validity, and reliability were conducted. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), correlation analysis, T-test, One-Way ANOVA tests, Cronbach's Alpha analysis, and confirmatory factor analysis were used in the data analysis. The Content Validity Ratio was found to be 1.00. The item-total test correlation values of the scale ranged between 0.30 and 0.58. The Cronbach's alpha values for the sub-dimensions of the scale were calculated as 0.75 for the non-adherence due to patient behavior sub-dimension, 0.61 for the non-adherence due to comorbidity and medication burden sub-dimension, 0.59 for the non-adherence due to cost sub-dimension, and 0.81 for the total scale score. It was observed that the Turkish version of the scale showed good compatibility with the original model, thus confirming the three-factor structure of the scale. The General Medication Adherence Scale is a valid and reliable tool for measuring medication adherence in the Turkish population.