Hipertansiyon tedavi uyum ölçeğini türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of hypertension treatment adherence scale to turkish, validity and reliability study
  1. Tez No: 921457
  2. Yazar: AYŞE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KACAROĞLU VİCDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma Dehghan ve arkadaşları tarafından geliştirilen Hipertansiyon Tedavi Uyum Ölçeği'ni Türkçeye uyarlama, geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla metodolojik olarak yapıldı. Araştırma 31 Ocak 2024-31 Nisan 2024 tarihleri arasında Muğla iline bağlı bir ilçe devlet hastanesine başvuran 263 hipertansiyon hastasıyla yapıldı. Veri toplama aşamasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Hipertansiyon Tedavi Uyum Ölçeği, Hill Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği kullanıldı. Araştırmada ölçeğin geçerlik çalışmasında dil geçerliği, kapsam geçerliği ve yapı geçerliği incelendi. Ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapıldı. İç geçerliliği değerlendirmeye yönelik ise Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, Madde Toplam Korelasyonu, Yarıya Bölme, Zaman Göre Değişmezlik testleri kullanıldı. Ölçek güvenirliği için test re-test ölçüm yöntemi uygulandı. Bu çalışmada hastaların %58.9'u kadın, %52.9'u ilkokul mezunu iken hipetansiyon süresi ortalaması 10.48±9.06 yıl ve ilaç kullanma süresi ortalama 10.06±8.90 yıldır. Ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0.98, faktör analizinde Kaiser-Meyer-Olkin = 0.759 ve Bartlett küresellik testi x2= 3051.078, p= 0.000 ve Açıklayıcı Faktör Analizi sonucunda toplam varyans 70.377 olarak bulundu. Doğrulayıcı Faktör Analizine ilişkin bulunan uyum indeksi değerlerinin, normal ve kabul edilebilir değerler arasında olması uyumun iyi olduğunu gösterdi. Ölçeğin Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0.760, alt boyutlarının Cronbach alfa güvenirlik katsayısı ise 0.733 ile 0.930 arasında bulundu. Ölçeğin genel puan ortalaması toplamı 77.92±10.25 puan olarak saptandı. Çalışma sonucunda Hipertansiyon Tedavi Uyum Ölçeği Türk toplumunda hipertansiyon hastalarının tedaviye uyumunu değerlendirebilmek için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This methodological study was conducted to adapt the Hypertension Treatment Adherence Scale, developed by Dehghan et al., into Turkish and to assess its validity and reliability. It was conducted between January 31, 2024, and April 31, 2024, with 263 hypertension patients admitted to a district public hospital in Muğla province of Turkey. Data were collected using a patient information form, the Hypertension Treatment Adherence Scale, and the Hill-Bone Compliance to High Blood Pressure Therapy Scale. The linguistic validity, content validity, and construct validity of the scale were assessed. To determine construct validity, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were performed. Internal consistency was assessed using Cronbach's alpha reliability coefficient, item-total correlation, split-half method, and time invariance tests. The reliability of the scale was further assessed through test-retest measurements. In this study, 58.9% of the patients were women, and 52.9% were primary school graduates. The average duration of hypertension was 10.48±9.06 years and the average duration of medication use was 10.06±8.90 years. The content validity index of the scale was 0.98. In the factor analysis, the Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.759, Bartlett's test of sphericity was χ²=3051.078, p=0.000. In the exploratory factor analysis, the total explained variance was found to be 70.377%. The fit indices obtained from the CFA indicated that the values were within acceptable and normal ranges, demonstrating a good fit. The Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale was 0.760, while those of the subscales ranged from 0.733 to 0.930. The total mean score of the scale was 77.92±10.25. The Hypertension Treatment Adherence Scale was found to be a valid and reliable instrument for assessing treatment adherence among hypertension patients among the Turkish population.