Ankara'da bulunan ofis yapılarının LEED sertifika sistemi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of office buildings in the Ankara within the scope of LEED certificate system
  1. Tez No: 882258
  2. Yazar: ŞEYDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çevresel problemlere bir çözüm önerisi olarak geliştirilen sürdürülebilirlik kavramının pratiği, mimarlık alanında da diğer birçok disiplin gibi incelenmektedir. Yapı endüstrisi, bu olumsuzlukları azaltmak için çevre dostu, enerji tasarrufunu hedefleyen yapılar tasarlayarak ve yeşil bina yaklaşımını geliştirerek yeni çözümler üretme yoluna gitmiştir. Büyük ölçekteki ofis yapıları, yapım, kullanım ve yıkım aşamalarında diğer yapı tiplerine kıyasla daha fazla çevresel etkiye sahiptir. Bu nedenle, sürdürülebilir mimarlık ilkeleri ve tasarım yöntemlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilirlik konusundaki araştırmalarda önemli bir yer tutmaktadır. Yeşil bina uygulamalarının artmasıyla, sürdürülebilir bina standardına uygun yapılar için sertifika alma gerekliliği doğmuştur. Bu bağlamda, ABD merkezli LEED sistemi en yaygın tercih edilenlerden biridir. Bu çalışmada, Ankara'daki LEED sertifikalı ofis yapıları incelenmiştir. Bu yapılar, LEED kriterlerine göre değerlendirilmiş ve mimarları veya şantiye şefleriyle görüşmeler yapılarak belirli sorular yöneltilmiştir. Ayrıca, kullanıcı memnuniyetini ölçmek amacıyla ofis çalışanlarına anket uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın, ülkemizdeki yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin eksikliklerinin belirlenmesine ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The practice of the concept of sustainability, which was developed as a solution to environmental problems, is examined in the field of architecture, like many other disciplines. In order to reduce these negativities, the construction industry has tried to produce new solutions by designing environmentally friendly, energy-saving structures and developing the green building approach. Large-scale office buildings have a greater environmental impact during construction, use and demolition compared to other building types. Therefore, the development of sustainable architecture principles and design methods has an important place in research on sustainability. With the increase in green building practices, there has been a need to obtain certification for buildings that comply with sustainable building standards. In this context, the US-based LEED system is one of the most widely preferred. In this study, LEED certified office buildings in Ankara were examined. These buildings were evaluated according to LEED criteria and certain questions were asked through interviews with their architects or site managers. Additionally, a survey was administered to office employees to measure user satisfaction. It is thought that the study will contribute to the determination of the deficiencies in the green building certification systems in our country and the work to eliminate these deficiencies.