Hadis kitaplarında kış mevsimi ile ilgili rivayetler ve değerlendirilmesi
Narrations about the winter season in the hadith books and their evaluation
- Tez No: 882268
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN HIDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada kış mevsimi özelinde dört mevsim ile ilgili rivayetlerin tahrîc, tahkik ve değerlendirmeleri konu edildi. Derlenen rivayetler belli mâna guruplarında kategorize edilerek mevsimler ile ilgili rivayetler genel olarak, kış mevsimi ile ilgili olanlar ise hadis tekniği açısından ele alındı. Konumuz daha çok kış mevsiminde yoğunlaşacağı için diğer rivayetlerde ayrıntıya girilmedi. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır.“Birinci bölüm”de öncelikle konunun önemi ve özgün değeri belirtildi. Daha sonra araştırmanın sorunsalı metodu ve sınırlarına yer verilirken, bazı kavramlar ve yararlanılan kaynaklar da zikredildi.“İkinci bölüm”de mevsimlerle ilgili Kur'ân ayetleri ve hadis rivayetleri genel anlamda ele alındı.“Üçüncü bölüm”de çalışmanın esas bölümü olması bakımından kış mevsimi ile ilgili rivayetler hadis tekniği açısından ele alınıp, tahrîc, tahkik, tasnif değerlendirmesi yapıldı.“Dördüncü bölüm”de ise çalışma genel bir değerlendirme ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the narrations about the four seasons were discussed in terms of tahrîc, investigation and evaluations specific to the winter season. The compiled narrations were categorized in certain groups of meanings and the narrations related to the seasons were discussed in general and those related to the winter season were handled in terms of hadith technique. Since our subject will be more concentrated in the winter season, other rumors did not go into detail. Our study consists of three parts. In the“first part”, first of all, the importance and original value of the subject were stated. Later, while the problematic method and limits of the research were included, some concepts and sources were mentioned. In the“second part”, Qur'anic verses and hadith narrations related to the seasons were discussed in general terms. In the“third part”, in terms of being the main part of the study, the narrations.