The effect of corporate social responsibility activities of container shipping companies on customer satisfaction and customer loyalty
Konteyner hat operatörü işletmelerinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatine etkisi
  1. Tez No: 882277
  2. Yazar: GÜLŞAH ARDIÇ SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OTUZLU SANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Uluslararası Ticaret, Marine Science, Marine, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS), toplum, çevre ve diğer paydaşlarına sağladığı çok yönlü ve karşılıklı olarak sağladığı avantaj ve faydalarla işletmeler için önemini günden güne arttırmaktadır. İşletmeler KSS çerçevesinde hayata geçirdiği faaliyetlerle paydaşlarına sağladığı faydaların yanı sıra rekabet üstünlüğü, kurumsal itibar, müşteri memnuniyeti ve sadakati ve bunların bir sonucu olarak şirket verimliliği ve karlılığına da katkıda bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, KSS işletmeler için sadece etik bir sorumluluk değil, aynı zamanda stratejik bir avantaj olarak görülmektedir. Birçok akademik çalışma işletmelerin KSS faaliyetlerinin bu tür faydalar sağladığını kanıtlar niteliktedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal sosyal sorumluluk, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati ilişkisinin analiz edilerek KSS'nin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bunun yanı sıra, bu çalışma ile kurumsal sosyal sorumluluğun öneminin vurgulanarak KSS uygulamalarının denizyolu taşımacılık sektöründe yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, birincil veri toplama yöntemi olan anket tekniği kullanılmıştır. Anket, konteyner hat operatörlerinin en önemli müşterileri arasında olan Ege ve Marmara İhracatçı Birlikleri üyesi 187 ihracat firmalarına online ortamda uygulanmıştır. Elde edilen veriler korelasyon, regresyon ve tek-yönlü ANOVA testleri ile SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, konteyner hat operatörü işletmelerinin kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu ve aralarında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati arasında pozitif bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak, işletmelerin demografik özelliklerine göre algılanan KSS'nin farklılıklar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate Social Responsibility (CSR) is increasingly gaining importance for businesses due to its multifaceted and mutually beneficial advantages it offers to society, the environment, and other stakeholders. In addition to the benefits it provides to stakeholders, businesses contribute to competitive advantage, corporate reputation, customer satisfaction, and loyalty through the activities implemented within the framework of CSR, consequently enhancing company productivity and profitability. In other words, CSR is not only perceived as an ethical responsibility but also as a strategic advantage for businesses. Numerous academic studies have evidenced the provision of such benefits by businesses' CSR activities. The purpose of this study is to analyze the relationship between corporate social responsibility, customer satisfaction, and customer loyalty, thereby elucidating the impact of CSR on customer satisfaction and loyalty. Furthermore, this study aims to emphasize the importance of corporate social responsibility and promote the proliferation of CSR practices in the maritime transportation sector. In the scope of the research, the survey technique, as the primary data collection method, was employed. The survey was conducted online among 187 export companies, members of the Aegean and Marmara Exporters' Associations, which are among the most significant customers of container line operators. The obtained data were analyzed using correlation, regression, and one-way ANOVA tests through the SPSS program. The research findings revealed that the CSR activities of container line operator businesses have a positive impact on customer satisfaction and loyalty, and a significant relationship exists between them. Additionally, a positive relationship between customer satisfaction and loyalty was observed. Moreover, it was noted that the perceived CSR varied according to the demographic characteristics of businesses.