Çevrimiçi romantik ilişki doyumu: Ölçek geliştirme ve lojistik regresyon çalışması
Online romantic relationship satisfaction scale: A scale development study
- Tez No: 882284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin çevrimiçi (online) romantik ilişki doyumlarını anlamaya yönelik bir ölçek geliştirmek ve çevrimiçi romantik ilişki doyumunun yordayıcılarını incelemek amaçlanmıştır. Çevrimiçi romantik ilişki doyumunun yüz yüze romantik ilişkilerden farklı dinamiklere sahip olması nedeniyle çevrimiçi romantik ilişki doyumunu ölçmek amacıyla Çevrimiçi Romantik İlişki Doyumu Ölçeği bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Çalışmanın çeşitli aşamalarında 755'i kadın (%77,1) ve 224'ü erkek (%22,9) toplam 979 kişiden uygun örnekleme yöntemi ile veri toplanmıştır. Katılımcıların tümü Türkiye'de 2023-2024 yılları arasında üniversiteye devam öğrencilerden oluşmaktadır. Veriler, Çevrimiçi Romantik İlişki Doyumu Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği, Görüşme Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışmaları için açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, benzer ölçek geçerliği yapılmıştır. Güvenirlik değerleri için Cronbach alfa değerleri, test tekrar test yöntemi, iki yarı yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen tüm değerler incelendiğinde Çevrimiçi Romantik İlişki Doyumu Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu görülmüştür. Çevrimiçi romantik ilişki doyumunun bölüm, yaş, iletişim biçimi, partner ile iletişim kurma süresi, partnerin sorduğu sorulara doğru cevap verme, tanışma şekli, yüz yüze görüşme durumu değişkenleri tarafından yordanıp yordanmadığını test etmek amacıyla lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda“sayısal puanla öğrenci alan bölümlerde okuma”ve“çevrimiçi partnerin sorduğu sorulara doğru cevap vermenin”çevrimiçi romantik ilişki doyumunu anlamlı biçimde yordadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a scale to understand the online romantic relationship satisfaction of university students and to examine the predictors of online romantic relationship satisfaction. Since online romantic relationship satisfaction has different dynamics from face-to-face romantic relationships, the Online Romantic Relationship Satisfaction Scale was developed within the scope of this study in order to measure online romantic relationship satisfaction. Data were collected from a total of 979 individuals, 755 of whom were female (77.1%) and 224 of whom were male (22.9%), through convenience sampling method at various stages of the study. All participants were students attending university in Turkey between 2023 and 2024. Data were collected using the Online Romantic Relationship Satisfaction Scale and the Relationship Satisfaction Scale, Interview Form, and Personal Information Form. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, and similar scale validity were conducted for the validity studies of the scale. Cronbach's alpha values, test-retest method, and split half method were used for reliability values. When all the values obtained are examined, the Online Romantic Relationship Satisfaction Scale is a valid and reliable scale. Logistic regression analysis was conducted to test whether online romantic relationship satisfaction is predicted by the variables of department, age, communication style, duration of communication with the partner, correct answers to the questions asked by the partner, meeting style, and face-to-face meeting. As a result of the analysis, it was revealed that“studying in science departments”and“correctly answering the questions asked by the online partner”significantly predicted online romantic relationship satisfaction.