112 acil çağrı merkezleri'nde dönüştürücü liderliğin örgütsel güven üzerine etkisinde örgütsel sanallık algısının aracılık rolü
The mediating role of the perception of organizational virtuality in the effect of transformational leadership on organizational trust in 112 emergency call centers
- Tez No: 882298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, 112 acil çağrı merkezlerinde dönüştürücü liderliğin örgütsel güven üzerine etkisinde örgütsel sanallık algısının aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evreni, Türkiye'de 2009-2020 yılları arasında aktif olan 112 acil çağrı merkezi çalışanlarını kapsamıştır. Araştırma örneklemi ise araştırma izni alınabilen illerdeki 112 acil çağrı merkezi çalışanlarından oluşmuştur. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla dönüştürücü liderlik ölçeği, örgütsel güven ölçeği ve ölçek uyarlaması yapılan örgütsel sanallık algısı ölçeği uygulanmıştır. Bu doğrultuda toplam 650 çalışan üzerinde anket uygulaması yapılmış olup 313 anket araştırma kapsamına alınmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda dönüştürücü liderliğin örgütsel güven üzerinde pozitif yönlü, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmuştur. Dönüştürücü liderliğin örgütsel güven üzerindeki etkisinde örgütsel sanallık algısının kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, araştırma bulguları, örgütlerin bulundukları faaliyet alanı, pazar çevresi ve kullanılan teknolojiye göre farklılık gösterebileceğinden, sanal örgütlerde örgütsel güvenin hangi koşullarda sağlanabileceğine dair farklı iş kollarında yürütülecek daha fazla akademik çalışmaya gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of organizational virtuality perception in the effect of transformational leadership on organizational trust in 112 emergency call centers. The research universe included the employees of 112 emergency call centers active between 2009-2020 in Turkey. The research sample consisted of the employees of 112 emergency call centers in the provinces where research permits could be obtained. In order to collect data in the research, the transformational leadership scale, organizational trust scale and the organizational virtuality perception scale, for which the scale adaptation was made, were applied. In this direction, a survey was conducted on a total of 650 employees and 313 surveys were included in the scope of the research. As a result of the findings obtained, a positive, moderate and statistically significant effect of transformational leadership on organizational trust was found. It was determined that the perception of organizational virtuality had a partial mediating role in the effect of transformational leadership on organizational trust. On the other hand, since research findings may differ depending on the field of activity of the organizations, the market environment and the technology used, more academic studies are needed in different business lines on the conditions under which organizational trust can be achieved in virtual organizations.