Film festivallerinin ulusal ve yerel basında internet haberlerindeki görünümü: Malatya Uluslararası Film Festivali örneği
Appearance of film festivals in the internet news in the national and local press: The example of Malatya International Film Festival
  1. Tez No: 882311
  2. Yazar: BESİME GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Film festivalleri kültürel, sosyal, ekonomik, sanatsal, eğitimsel ve turistik açıdan önemli etkinliklerdir. Bu tür etkinlikler, sinema sanatının gelişimine ve kültürel alışverişe önemli katkılar sağlamaktadır. Festival, farklı kültürleri bir araya getirir, toplumsal tartışmaları teşvik eder, yerel ekonomiye katkıda bulunur, yeni sanatçıları ve yapımları tanıtır, eğitim ve öğrenim fırsatları sunar, turizmi teşvik etmektedir. Böylece film festivalleri sinema sanatının ve toplumların gelişimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de önemli bir kültürel ve sanatsal etkinlik olan Malatya Uluslararası Film Festivali'nin (MUFF) 2010 yılından itibaren yerel ve ulusal medyadaki internet haberlerinde ele alış biçimini incelemektedir. Araştırmaya konu olan MUFF, konunun anlaşılması ve desteklenmesi açısından nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizine ve doküman analizine başvurulmuştur. Bu yöntemlerle araştırmanın amacına uygun yazılı materyallerin incelenmesi, konunun desteklenmesine yardımcı olacaktır. Festivallerin sinema sanatının tanıtımı ve gelişimine olan katkıları üzerinde durulmuş, medyanın bu etkinliklere olan yaklaşımı ve festivallerin yerel ve ulusal medya tarafından nasıl ele alındığına odaklanılmıştır. Araştırmada her bir festival öncesinde, sırasında ve sonrasında ulusal ve yerel basında MUFF'un nasıl yer aldığı ayrıntılı bir şekilde incelediği için festivalin medyadaki yansıması hakkında kapsamlı bir görünüm sunar. Bu sonuçlar, MUFF'un basın tarafından nasıl algılandığını ve değerlendirdiğini anlamak için önemli ipuçları vermektedir. Bu bilgiler, gelecekteki festival organizasyonlarının planlanması ve tanıtım stratejilerinin geliştirilmesi için faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Film festivals are important cultural, social, economic, artistic, educational and touristic events. Such events make significant contributions to the development of cinema art and cultural exchange. The festival brings together different cultures, encourages public debate, contributes to the local economy, introduces new artists and productions, provides education and training opportunities, and promotes tourism. Thus, film festivals make a significant contribution to the development of cinema art and societies. This study examines the way Malatya International Film Festival (MUFF), an important cultural and artistic event in Turkey, has been covered in online news in local and national media since 2010. MUFF, which is the subject of the research, was used in qualitative research methods such as content analysis and document analysis in order to understand and support the subject. Examining written materials suitable for the purpose of the research with these methods will help support the subject. The contribution of festivals to the promotion and development of the art of cinema was emphasized, and the media's approach to these events and how the festivals were covered by local and national media were focused on. The research provides a comprehensive view of the festival's reflection in the media, as it examines in detail how MUFF was covered in the national and local press before, during and after each festival. These results provide important clues to understand how MUFF is perceived and evaluated by the press. It is thought that this information may be useful for planning future festival organizations and developing promotional strategies.