Examining the relationship between sexual satisfaction and marital satisfaction among married couples in Turkey
Türkiye'deki evli çiftlerde cinsel tatmin ve evlilik doyumu ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 882310
  2. Yazar: NİSA ÜTÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZ BERFU AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma evli bireylerde cinsel tatminin evlilik doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma için 18-65 yaş arasındaki 67 erkek ve 91 kadın olmak üzere toplamda 158 evli bireyden oluşan bir örneklem kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların cinsel tatmin düzeylerini değerlendirmek için Golombok-Rust Cinsel Tatmin Ölçeği ve evlilik doyumları için Golombok-Rust Evlilik Durumu Envanteri kullanılmıştır, kişisel bilgileri toplamak için ise demografik bilgi formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen skorlar Spearman korelasyon ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Cinsiyet ve çocuk sahibi olma gibi gruplar arasındaki farklılıklar Mann Whitney-U; eğitim seviyesi, gelir seviyesi ve yaş arasındaki farklar ise Kruskal Wallis analizi ile incelenmiştir. Sonuçlara göre, cinsel tatminin evlilik doyumunu yordayıcı bir etkisi olduğu görülmüştür. Yüksek cinsel tatmin skorları ile yüksek evlilik doyumu skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuç, cinsel olarak tatmin olan bireylerin evliliklerinde de tatmin yaşadığını, tatminin azalmasının ise cinsel ve evlilikle ilgili problemlere yol açabileceğini göstermektedir. Ayrıca, çalışmada cinsel tatmin alt boyutlarına da yer verilmiştir. Kadınların iletişim ve doyum alt boyutları ile evlilik tatminleri arasında güçlü bir ilişki bulunurken, sıklık, kaçınma ve orgazm alt boyutları ile genel cinsel tatmin arasında güçlü bir ilişki saptanmıştır. Erkeklerde ise evlilik tatmini ile en güçlü ilişki doyum alt boyutunda bulunmuştur. Demografik verilerin incelenmesi sonucunda, kadınların evlilik doyumunda ve cinsel tatmininde erkeklere göre daha düşük düzeylerde olduğu gözlemlenmiştir. Çocuk sahibi olan katılımcıların evlilik doyumlarının ve cinsel tatminlerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Evlilik süresi arttıkça evlilik doyumu düzeylerinin azaldığı, yeni evli çiftlerin ise daha yüksek cinsel tatmine sahip olduğu görülmüştür. Son olarak, cinsel ilişki sıklığının artmasıyla hem evlilik doyumu hem de cinsel tatminlerinin arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated how married people's marital satisfaction was influenced by their level of sexual satisfaction. 67 men and 91 women, ages 18 to 65, represented the sample of 158 married people. The participants' marital satisfaction and sexual satisfaction were evaluated using the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale (with different measures for men and women), the Golombok-Rust Marital Status Inventory, and a demographic information form. Spearman correlation and regression analyses were used to analyze the data using IBM SPSS 25.0 for scale scores. Moreover, variations in demographic factors between groups, including gender, having children, income, education, and age, were examined using the Mann Whitney-U and Kruskal Wallis analyses. The results showed a substantial correlation between high scores on the sexual pleasure scale and high scores on the marriage satisfaction scale for both men and women, suggesting that sexual satisfaction has a predictive influence on marital fulfillment. In addition, the study looked at the many aspects of sexual satisfaction for both genders and found significant correlations between a number of these aspects and both marital and sexual satisfaction. Remarkably, gender disparities were noted, with women expressing lower degrees of satisfaction than males in the marital and sexual domains. Furthermore, when compared to individuals without children, those with children reported lower levels of marital and sexual satisfaction. Additionally, those who were newly married reported higher levels of sexual satisfaction than those who had been married for longer. Finally, better outcomes in terms of marital and sexual satisfaction were linked to increased frequency of sex.