Koroner arter bypass cerrahisinde desfluran ve sevofluranın miyokardiyal korunma ve inflamasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of desflurane and sevoflurane on myocardial protection and inflammation in coronary artery bypass grafting surgery
- Tez No: 195639
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalısmamızda koroner arter bypass greftleme cerrahisi geçirecek hastalarda intraoperatif miyokard iskemisi açısından desfluran ve sevofluran anestezi uygulamalarının ST-segmenti, kardiyak enzim ve TNF-alfa düzeyleri üzerine etkilerini karsılastırmayı amaçladık.Elektif koroner arter bypass greftleme cerrahisi planlanan toplam 31 olgu iki gruba randomize edildi ve Grup D'ye desfluran, Grup S'de yer alan hastalara sevofluran anestezik ajan olarak kullanıldı. Operasyon boyunca remifentanil sabit infüzyon dozunda uygulandı veanestezi derinligi bispektral indeks degerleri 40-60 arasında olacak sekilde inhalasyon anestezigi yüzde konsantrasyonu degistirilerek ayarlandı. ntraoperatif dönemde hemodinamik parametreler, ST-segment degisiklikleri, kalp debisi ve kullanılan volatil ajanların minimum alveolar konsantrasyon degerleri takip edildi. Anestezi indüksiyonu öncesi, intraoperatif ve postoperatif belirli dönemlerde miyokardiyal iskemi ve inflamasyon düzeyinin belirlenmesi amacıyla kardiyak enzim ve tümör nekrotizan faktör-alfa (TNF-alfa) ölçümü için kan örnekleri alındı. Gelisen intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi.Her iki grup arasında kaydedilen hemodinamik parametreler, ST-segment degisikligi, kalp debisi ve bispektral indeks degerleri arasında farklılık gözlenmedi. Minimum alveolar konsantrasyon degerlerinde remifentanile baglı oldugu düsünülen azalmanın Grup D'de GrupS'ye göre anlamlı olarak fazla oldugu görüldü. Kreatin kinaz-MB ve troponin-T degerlerinde gruplar arasında farklılık bulunmadı. Grup D'de postoperatif 2. saatte ölçülen TNF-alfa düzeyleri Grup S'ye göre anlamlı olarak daha az tespit edildi. Grup S'de cilt sonlanması vepostoperatif 24. saatte ölçülen TNF-alfa degerleri Grup D'ye göre daha azdı.Sonuç olarak, desfluran ve sevofluranın koroner arter bypass greftleme cerrahisi anestezisinde ST-segment degisikligi, kreatin kinaz-MB ve troponin-T ile belirlenebilen miyokardiyal korunmayı benzer oranda sagladıgı ve erken postoperatif dönemde desfluran vesevofluranın TNF- düzeyleri ile gösterilen inflamasyon yanıtını benzer miktarda baskıladıgı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, in terms of intraoperative myocardial ischemia, to compare the effects of desflurane with sevoflurane to ST-segment changes, cardiac enzyme and tumour necrosis factor-alpha (TNF-alpha) values in patients undergoing coronary artery bypass grafting surgery (CABGS).Thirty-one patients undergoing elective CABGS were randomly allocated into two groups; in Group D desflurane and in Group S sevoflurane was administered. Remifentanil was administered at a constant infusion dose during the operation and depth of anesthesia was adjusted by modifying volatile anesthetics delivered fraction to achieve an anesthetic state with a bispectral index value in the range of 40-60. Hemodynamic parameters, ST-segment changes, cardiac output and minimum alveolar concentrations (MAC) were recorded. Blood samples were drawn for cardiac enzyme and TNF-alpha assay before induction of anesthesia andat intra- and postoperative time periods. Intraoperative and postoperative complications were recorded.Hemodynamic parameters, ST-segment changes, cardiac output and bispectral index values were similar between the two groups. Reduction of MAC values attributed to remifentanil were significantly higher in Group D than Group S. Creatine kinase-MB andtroponin-T values were similar between the groups. In Group D TNF-alpha levels at the postoperative 2nd hour was found significantly lower than Group S. The skin closure and postoperative 24th hour TNF-alpha values were lower than Group D.We conclude that, during the anesthesia for CABGS desflurane and sevoflurane protect the myocardium identically that can be detected by ST-segment changes, creatine kinase-MB and troponin-T levels and at the early postoperative period desflurane andsevoflurane blocks the inflammatory response similarly, which can be shown by TNF-alpha values.