Sevofluran ve isofluranın metabolik ve hemodinamik etkilerinin karşılıklı değerlendirilmesi
The Comparison of sevoflurane and isoflurane's metabolic and hemodynamic effects
- Tez No: 88235
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HİKMET SÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI- ÖZET Modern anestezi pratiğinde isofluran yıllardır kullanılırken, sevofluran bu alana son yıllarda girmiş olan yeni bir inhalasyon anesteziğidir. Çalışmada sevofluran ve isofluran ile anestezi uygulanan olgularda, metabolik ve hemodinamik olarak meydana gelen değişiklikleri karşılıklı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza, yaklaşık 3-4 saat sürecek elektif cerrahi uygulanacak ASA I-II grubu, herhangi belirli bir hepatik veya renal hastalığı olmayan, kronik alkol ve ilaç kullanımı bulunmayan, laboratuvar değerleri normal olan 60 olgu alındı. Preoperatif 1 saat önce 10 mg oral diazepam+ 0.05 mg İM. atropin sülfatla premedike edilen olgulardan Grup I(n=30)'e sevofluran, Grup II(n=30)'ye ise isofluranla anestezi indüksiyonu ve idamesi sağlandı. Kas gevşemesi 0.1 mg/kg vekuronyum bromid ile elde edildi. Bu olgulardan belirlenen zamanlarda kan ve idrar örnekleri alınarak kanda, SGOT,SGPT,GGT, alkalen fosfataz, PTZ, total protein, albümin, direkt-indirekt bilirubin, kolesterol, trigliserit, üre, ürik asit, kreatinin, Na+, K+, glisemi, idrarda ve kanda inorganik florür iyon düzeyi, idrarda dansite, protein, glikoz düzeyleri çalışıldı. Ayrıca kalp atım hızı ve kan basıncı değerleri ölçümleri yapılarak hemodinamik veriler kaydedildi. Sonuçlar Student's t testi ile değerlendirildi ve p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Serum ve idrarda inorganik florür düzeylerinde Grup I olgularda hem kendi arasında hem de Grup II olgulara göre istatistiksel anlamlı değişiklikler saptandı. SGOT, SGPT, üre ve ürik asit düzeylerinde de Grup I olgularla Grup II olgular arasında istatistiksel anlamlı değişiklikler varken(p< 0.05), bu değişikliklerin oranı normal test değerlerin sınırlan içinde kaldı. PTZ' da her iki grupta da meydana gelen uzama istatistiksel anlamlı olmamakla beraber dikkat çekici olarak değerlendirildi(p 0.05). Hemodinamik olarak indüksiyonda her iki grupta da arteryel kan basmcı düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşerken (p 0.05). İsofluran stabil, sevofluran ise instabil molekül yapısına sahiptir. Her ikisi de florürlü anesteziklerdir. Her iki anesteziğin de hepatotoksik olmayan metabolitleri vardır. Florürlü anesteziklerin parçalanması sonucunda oluşan inorganik florür nefrotoksik etkiye sahiptir. İsofluran çok düşük düzeyde metabolize olmaktadır ve çok az inorganik florür açığa çıkarır. Sevofluran ise düşük metabolizmasına rağmen yüksek florür iyonu açığa çıkarır. Ancak anestezi uygulamasından 24 saat sonra inorganik florür düzeyi yarı yarıya azalır ve idrarla atılımı da çok fazladır. Aynca çalışmada sevofluranın açığa çıkardığı florür iyon düzeyi 50 mcM olan nefrotoksik düzeyin altındadır ve her iki anestezikle de hepatonefrotoksik bulgu saptanamamıştır. Sonuç olarak her iki inhalasyon anesteziğinin de alışılagelmiş normal koşullardaki hastalarda güvenle kullanılabileceği, ancak renal patolojisi olan olgularda isofluran rahatça kullanılabilirken, sevofluranın bu tip olgularda henüz yeterli güvenilirliğe sahip olmadığı, daha ileri çalışmalar yapılması gerektiği kanısına varıldı. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF SEVOFLURANE AND ISOFLURANE'S METABOLIC AND HEMODYNAMIC EFFECTS Although isoflurane is being used for modern anaesthesia practice a long time, sevoflurane is a new inhalation anaesthetic. In our study, in the cases wich anaesthesia is given by sevoflurane and isoflurane, we aimed to compare metabolic and hemodynamic changes. In the study, ASA I-II, which will undergo 3-4 hours of elective surgery, having no significant renal or hepatic diseases, no use of chronic alcohol or drug, laboratory results in normal ranges, 60 cases were included. For premedication, 1 hour before the operation 10 mg diazepam orally and 0,05 mg atropine sulphate intramuscularly were given. In Group I (n=30) sevoflurane, in GrupII isoflurane were used for induction and maintenance of anaesthesia. Muscle relaxation was achieved by 0,1 mg/kg of vecuronium bromid. By obtaining the blood and urine samples of the cases; SGOT, SGPT, GGT,PT total protein, albumin, conjugated and unconjugated bilirubine, cholesterol, trigliserid, urea, uric acid, creatinin, sodium, potassium, glisemi in the blood sample and inorganic florid ion levels both in blood and urine samples; densitiy, protein and glucose levels in the urine samples, were studied. Also,heart rate and arteriel blood pressure values were recorded and compared. Results were evaluated by student' s t test and p< 0,05 was accepted significant. In the levels of blood and urine inorganic fluorid, the group I cases both between themselves and between Grup I and II, statisticaly important changes were calculated (p 0,05). Hemodynamically, in both groups arteriel blood pressure decreased at the induction (p< 0,05), it increased at the extubation and awakening periods( p< 0,05). At the heart rate, before and after incision statistically significant increase was found in the Group II (p< 0,05) But during the rest of anaesthesia period no important heart rate changes occured(p>0,05). Isoflurane has a stable and sevoflurane has an unstable molecular structure and both have metabolites which are not hepatotoxic. They are both isoflurane and sevoflurane, fluorinated anaesthetics. Inorganic fluorid ion which is formed as the degradation of fluorinated anaesthetics, has nephrotoxic effects. Isoflurane is metobolised in very small amounts and inorganic fluorid ion is formed less than sevoflurane metabolism. Sevoflurane produces high concentrations of fluorid ion but after 24 hours from the end of anaesthesia inorganic fluorid levels in the blood decreases inhalf, ratio also the uriner excretion of inorganic fluorid is very high. In our study, the fluorid ion levels of sevoflurane is under 50 mcM/L which is critical range of nephrotoxicity. Also in our study both anaesthetics showed no hepatonephrotoxic effects. As a result, both anaesthetics can be used for anaesthesia safely in the patients without any renal or hepatic problems. But in the patients with renal pathologies though isofluran can be used easily, in such cases, sevoflurane seems not to be safe and further studies must be made for sevoflurane. 64