İhsan Oktay Anar'ın eserlerinde kötülük
Evil in İhsan Oktay Anar's works
- Tez No: 882341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kötülük, tarih boyunca birçok düşünür ve araştırmacının üzerinde durduğu karmaşık bir kavramdır. İnsanlar, kötülüğün ne olduğu ve kaynağının ne olabileceği konusunda çeşitli teoriler geliştirmiştir. Kötülük, tek başına insan eylemlerini sınıflandırmakta yetersiz kalmış ve bu nedenle farklı kategorilere ayrılarak incelenmiştir. Kötülük, insan doğasının ve toplumsal dinamiklerin merkezinde yer almış, birçok sanat alanında işlenmiştir. Edebiyatta da sıkça işlenen bu tema, estetik bir boyut kazanmış, dini ve mitolojik anlatılarda iyi ile kötünün mücadelesi olarak yansıtılmıştır. Edebiyatımızda da özellikle günümüz yazarları arasında kötülüğün işlenişi çeşitli şekillerde görülmektedir. Edebiyat dünyasında, özellikle günümüz yazarlarından İhsan Oktay Anar, eserlerinde kötülüğü hem karakterler düzleminde hem de sembolik düzeyde işleyerek bu kavrama farklı bir perspektif sunmaktadır. Anar'ın romanlarında kötülük, bazen bireylerin içsel çatışmalarında, bazen de toplumsal yapının eleştirisinde kendini göstermektedir. Bu bağlamda, İhsan Oktay Anar'ın eserleri, kötülüğün edebî bir motif olarak nasıl kullanıldığını ve bu kavramın edebiyatta nasıl bir işlev üstlendiğini anlamak için önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Evil is a complex concept that has been a focal point for many thinkers and researchers throughout history. Various theories have been developed about what evil is and what its source might be. Evil, insufficient on its own to classify human actions, has thus been examined by dividing it into different categories. It has occupied a central place in human nature and social dynamics, and has been depicted in many forms of art. This theme, frequently explored in literature, has gained an aesthetic dimension, reflected as the struggle between good and evil in religious and mythological narratives. In our literature, particularly among contemporary writers, the treatment of evil appears in various ways. In the literary world, such as İhsan Oktay Anar present a different perspective on this concept by addressing evil both on the level of characters and symbolically. In Anar's novels, evil sometimes manifests in the internal conflicts of individuals, and sometimes in the critique of social structures. In this context, İhsan Oktay Anar's works are significant sources for understanding how evil is used as a literary motif and what function this concept serves in literature.