Üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımı, sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problematic internet use, social appearance anxiety, and loneliness in university students
- Tez No: 882356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımının cinsiyet, yaş, interneti kullanım süresi, aylık gelir, internet kullanım amacı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği ve üniversite öğrencilerinde problemli internet kullanımının sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İnönü Üniversitesinin farklı fakültelerinde eğitimlerine devam eden 520 öğrencidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin problemli internet kullanım düzeyleri; cinsiyet, yaş, internet kullanım süresi, aylık gelir, internet kullanım amacı, anne ve baba eğitim durumuna göre anlamlılık analizleri t Testi, ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon analizi ve sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeylerinin problemli internet kullanımını yordayıcı rolünü incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin cinsiyeti ile sosyal fayda sosyal rahatlık, yaşı ile internetin olumsuz sonuçları ve aşırı kullanım, internet kullanım süresi ve interneti kullanım amacı ile internetin olumsuz sonuçları, sosyal fayda/rahatlık ve aşırı kullanım, anne eğitim durumu ve baba eğitim durumu ile aşırı kullanım arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Gelir düzeyi ile problemli internet kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Sosyal görünüş kaygısı ve yalnızlık düzeyinin problemli internet kullanımını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether problematic internet use among university students differs according to gender, age, duration of use, monthly income, purpose of use, and parental education level variables, and to investigate the relationship between problematic internet use, social appearance anxiety, and loneliness among university students. The sample of the study consists of 520 students continuing their education in various faculties of Inönü University during the 2021-2022 academic year. Personal Information Form, Problematic Internet Use Scale, Social Appearance Anxiety Scale, and UCLA Loneliness Scale were used as data collection tools. The problematic internet use levels of the students were analyzed for significance according to demographic variables using t-test and ANOVA, Pearson correlation analysis was performed to examine the relationship between variables, and multiple regression analysis was conducted to examine the predictive role of variables on problematic internet use. The study found statistically significant differences between students' gender and social benefit/social comfort, age and negative consequences of the internet and excessive use, duration of internet use and purpose of internet use with negative consequences of the internet, social benefit/comfort, and excessive use, and between mother's and father's education levels and excessive use. No statistically significant difference was found between income level and problematic internet use. Social appearance anxiety and loneliness levels were found to significantly predict problematic internet use. The findings of the study were discussed in light of the literature and recommendations were made.