COVID-19 pandemic in an environment of uncertainty
Belirsizlik ortamında COVID-19 pandemisi
- Tez No: 882361
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYAALP JURİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, Türkiye'de İstanbul özelinde Covid-19 pandemisinin çok boyutlu etkilerini antropolojik bir perspektiften ele almakta ve belirsizlik kavramına odaklanmaktadır. Araştırma, belirsizliğin bireylerin sağlık deneyimleri, sağlık profesyonellerinin karar verme süreçleri ve kamu sağlık politikalarının şekillendirilmesindeki rolünü incelemektedir. Tez, Covid-19 pandemisinin neden olduğu belirsizliklerin, tıbbi bilgi ve uygulamalardaki boşlukları nasıl ortaya çıkardığını ve bu belirsizliklerin sosyal ve politik dinamiklerle nasıl iç içe geçtiğini analiz etmektedir. Araştırma ayrıca, Covid-19 pandemisi ve sonrasındaki dönemde oluşan tıbbi belirsizlikleri, hastalığın tanı ve tedavi süreçlerindeki zorlukları, semptomların çeşitliliği ve tedaviye yanıtların değişkenliği gibi faktörlerden kaynaklanan problemleri de kapsamaktadır. Antropolojik bağlamda belirsizlik teması etrafında sağlık algısı, sosyal ilişkiler ve sağlık politikaları alanlarında daha fazla araştırma yapılmasının önemi vurgulamaktadır. Toplumun farklı kesimlerinden hastalar ve sağlık profesyonellerin deneyimlerinden yararlanılarak yapılan etnografik analiz ile toplumsal ve kültürel etkileri anlamak da antropoloji çalışmalarına değerli bir kaynak sağlayacaktır. Çalışma kapsamında 22 sağlık çalışanı ve hasta ile yarı yapılandırılmış mülakat uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the multifaceted impacts of the Covid-19 pandemic in Istanbul, Turkey from an anthropological perspective, focusing on the concept of uncertainty. The research examines the role of uncertainty in individuals' health experiences, decision-making processes of healthcare professionals, and the shaping of public health policies. The thesis analyzes how the uncertainties caused by the Covid-19 pandemic have exposed gaps in medical knowledge and practices, and how these uncertainties have intertwined with social and political dynamics. Additionally, the research covers medical uncertainties arising during and after the pandemic, challenges in diagnosis and treatment processes, the diversity of symptoms, and variability in treatment responses. The importance of further research around the theme of uncertainty within the contexts of health perception, social relationships, and health policies is emphasized from an anthropological standpoint. Ethnographic analysis utilizing experiences from diverse segments of the population, including patients and health professionals, provides valuable resources for understanding the social and cultural impacts. The study involved semi-structured interviews with 22 healthcare professionals and patients.