Çok boyutlu ebeveynlik stilleri değerlendirme ölçeği kullanılarak belirlenen farklı ebeveyn davranışlarının çocuklardaki dental anksiyete ve ağız-diş sağlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between different parental behaviors determined using the multidimensional assessment of parenting scale rating scale and dental anxiety and oral-dental health in children
- Tez No: 882379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Çok Boyutlu Ebeveynlik Stilleri Değerlendirme Ölçeği Kullanılarak Belirlenen Farklı Ebeveyn Davranışlarının Çocuklardaki Dental Anksiyete ve Ağız-Diş Sağlığı ile İlişkisinin İncelenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı Çok Boyutlu Ebeveynlik Stilleri Değerlendirme Ölçeği (ÇESDÖ) kullanılarak belirlenen farklı ebeveynlik davranışları ile çocukların dental anksiyete seviyeleri ve ağız-diş sağlıkları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2023 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı'na muayene olma amacıyla başvuran ve ilk dental tecrübesini yaşayacak olan 6-12 yaş aralığında sistemik olarak sağlıklı 605 hasta ve ebeveyni dahil edildi. Çalışmanın ilk bölümünde çocukların ve ebeveynlerin demografik verileri, ebeveynlerinden alınan bilgiler doğrultusunda çocukların ağız diş sağlığı ve beslenme alışkanlıkları hakkında veriler kaydedildi. Ardından ebeveynlere ebeveynlik davranışlarını belirleyebilmek için 34 sorudan oluşan ÇESDÖ uygulandı. Çocuklara da dental anksiyete seviyelerini belirlemek için MÇDAS-y ölçeği ve dental anksiyete anketi yöneltildi. Son bölümde çocukların ağız içi muayeneleri yapılarak; DMFT/dmft, PUFA/pufa, Pİ, Gİ, Kİ değerleri kaydedildi. Elde edilen veriler Jamovi yazılımının 2.3.28 sürümü kullanılarak, p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Relationship Between Different Parental Behaviors Determined Using the Multidimensional Assessment of Parenting Scale Rating Scale and Dental Anxiety and Oral-Dental Health in Children Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between different parenting behaviors determined using the Multidimensional Assessment of Parenting Scale (MAPS) and children's dental anxiety levels and oral-dental health. Material and Method: The study included 605 systemically healthy patients and their parents between the ages of 6-12, who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Recep Tayyip Erdoğan University, between May 2023 and May 2024 for examination and who would have their first dental experience. In the first part of the study, demographic data of children and parents, and data on children's oral and dental health and nutritional habits were recorded based on information obtained from their parents. Then, the 34-question MAPS was administered to the parents to determine their parenting behaviors. The MCDAS-f scale and dental anxiety questionnaire were administered to children to determine their dental anxiety levels. In the last section, children's oral examinations were performed and DMFT/dmft, PUFA/pufa, PI, GI, KI values were recorded. The obtained data were evaluated using Jamovi software version 2.3.28, accepting p0.05).