Ortaokul öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of secondary school students' digital addiction levels in terms of different variables
- Tez No: 882378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini ortaokulda öğrenim gören 208 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kesici ve Tunç (2018) tarafından geliştirilen Dijital Bağımlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri betimsel analiz, t-testi, tek yönlü varyans analizi testleri yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeyleriyle yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, akıllı telefon kullanım durumu, günlük dijital oyun oynama süresi, günlük sosyal medya kullanım süresi, günlük internet kullanım süresi ve haftalık kitap okuma süresi gibi değişkenler arasında anlamlı farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin sosyal medya, oyun ve diğer gerekçelerle doğrudan dijital araçlarına bağımlı oldukları anlaşılmaktadır. Yaş değişkenine bağlı anlamlı bir farklılık görünmezken cinsiyet değişkenine göre erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre dijital bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan öğrencilerin sınıf düzeyleri, kardeş sayıları anne ve baba eğitim düzeyleri ile dijital bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerin dijital oyunlarda, sosyal medyada ve internette geçirdiği sürenin arttıkça dijital bağımlılık düzeylerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the digital addiction levels of secondary school students. Relational survey model, one of the quantitative research models, was used in the study. The sample of the study consists of 208 students studying in secondary school. The Digital Addiction Scale developed by Kesici and Tunç (2018) was used as a data collection tool. The data of the study were analysed through descriptive analysis, t-test, one-way analysis of variance tests. In the study, it was investigated whether there is a significant difference between the digital addiction levels of secondary school students and variables such as age, gender, grade level, number of siblings, mother's education level, father's education level, smartphone usage status, daily digital game playing time, daily social media usage time, daily internet usage time and weekly book reading time. According to the results of the research, it is understood that secondary school students are directly dependent on their digital tools for social media, games and other reasons. While there is no significant difference depending on the age variable, it is seen that male students have higher digital addiction levels than female students according to the gender variable. No significant difference was found between the class levels, number of siblings, mother and father education levels and digital addiction levels of the students participating in the study. It was determined that as the time spent by the students in digital games, social media and the internet increased, their digital addiction levels also increased.