Sjögren sendromunda akciğer tutulum paternlerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective study of lung involvement patterns in sjögren'ssyndrome
  1. Tez No: 882412
  2. Yazar: YAĞMUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EDİZ DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızın amacı primer Sjögren sendromu tanısıyla takip edilen hastalarda İAH gelişim prevalansını saptamak, akciğer tutulumu açısından risk faktörlerini ve hastaların demografik ve klinik özelliklerini tespit etmek, laboratuvar bulgularını kıyaslamak ve akciğer tutulum paternlerini incelemektir. Çalışmada 2010 – 2023 yılları arasında Romatoloji Bilim Dalı polikliniğinde primer Sjögren tanısı ile takip edilen 151 hastanın dosyası taranarak hastaların klinik ve demografik özellikleri, laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri, patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Hastaların %91'i (n=138) kadın cinsiyetteydi. İAH prevalansı %33,11 (n=50) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to determine the prevalence of ILD development in patients with primary Sjögren's syndrome, to determine the risk factors for lung involvement and the demographic and clinical characteristics of the patients, to compare laboratory findings and to examine the patterns of lung involvement. In the study, the files of 151 patients who were followed up with the diagnosis of primary Sjögren's disease in the outpatient clinic of the Department of Rheumatology between 2010 and 2023 were reviewed and the clinical and demographic characteristics, laboratory and imaging tests, and pathology reports of the patients were retrospectively analyzed. Female gender was dominant with 91% (n=138) of the patients. The prevalence of ILD was 33.11% (n=50).