Primer sjögren sendromu'nda obstrüktif uyku APNE sendromu araştırılması
Research of obstructive sleep apnea syndrome in primary sjogren syndrome
  1. Tez No: 664073
  2. Yazar: EMİNE KARABUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı pSS'de OSAS sıklığının saptanması ve pSS'de OSAS sıklığını etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: pSS tanılı 47 hastaya polisomnografi yapıldı. 3 hasta yetersiz uyku nedeniyle dışlandı. pSS hastalarının akciğer bilgisayarlı tomografi bulguları, solunum fonksiyon testleri, laboratuvar parametreleri, tükürük bezi biyopsisi, göz kuruluğu testi ve semptomları kaydedildi. Çalışma grubu ile 88 kontrol grubunun; demografik verileri, antropometrik verileri, kronik hastalıkları, sigara öyküleri, OSAS semptomları, Epworth uykululuk skalası (EUS) skoru ve polisomnografi sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında; cinsiyet, yaş, beden kitle indeksi, boyun çevresi, sigara kullanımı, kronik hastalık ve EUS skoru benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the prevalence of OSAS in pSS patients and the factors affecting this prevalence. Material and Method: Polysomnography was performed to 47 patients with pSS. 3 patients were excluded due to lack of enough sleep. pSS patients lung CT findings, pulmonary function tests, laboratory parameters, salivary gland biopsy, eye dryness tests and symptoms were recorded. The study group and the control group of 88 patients were compared regarding the demographic and anthropometric data, chronic diseases, smoking history, OSAS symptoms, Epworth sleepiness scale (ESS) score and polysomnography findings. Results: Between the groups sex, age, body mass index, neck circumference, tobacco use, additional chronic diseases and ESS scores were similar.