Klasik weyl gruplar üzerinde mor kriptosistemi
Mor cryptosystem over classical weyl groups
  1. Tez No: 882427
  2. Yazar: ALNOUR ALTOUM ABDALLH ADAM ALNOUR ALTOUM ABDALLH ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; klasik Weyl grupları olarak bilinen 𝑆𝑛 simetrik grubu, 𝐵𝑛 hiperoktahedral grubu ve çift işaretli permütasyon grubu olan 𝐷𝑛 verilmiştir. Daha sonra renkli permütasyon grubu, klasik Cauchy ve Lah sayıları ile MOR kriptosistemi incelenmiştir. İkinci bölümde, hem 𝐷𝑛-tipi sayı sistemi hem de 𝐷𝑛'nin aşmayan fonksiyonu inşa edilerek D tipi Weyl grubunun tamsayı temsili oluşturulmuştur. Daha sonra pozitif kök sistemini belirli bir özelliğe göre parçalayarak 𝐷𝑛 grubu üzerinde bir inversiyon istatistiği tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, hiperoktahedral grubu 𝐵𝑛 için uzunluk fonksiyonu ile uyumlu bir inversiyon istatistiği tanımlanmıştır. B tipi Cauchy ve Lah sayıları tanımlanarak bu sayıların indirgeme bağıntıları ve üretici fonksiyonları gibi pek çok yapısal özellikleri çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, gizli ayrık logaritma problemine dayanarak bir Post-MOR kriptosistemi ve iki açık anahtarlı kimlik doğrulama tasarısı kurulmuştur. Son olarak, eşlenik bükümlü ayrık logaritma problemine dayanan bir dijital imza tasarısı oluşturlmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the symmetric group Sn, the hyperoctahedral group Bn, and the even-signed permutation group Dn, known as classical Weyl groups, were introduced. Then, the colored permutation group, classical Cauchy and Lah numbers, and the MOR cryptosystem were provided. In the second chapter, the integer representation of the Weyl group of type D was established by constructing both the Dn-type base system and the subexceedant function of Dn. Moreover, an inversion statistic on the group Dn was defined by dividing the positive root system according to a certain feature. In the third chapter, an inversion statistic for the hyperoctahedral group Bn, which agrees with the length function on the group Bn, was defined. In addition, Cauchy and Lah numbers of type B were defined. Furthermore, many structural properties of these numbers, such as recurrence relations and generating functions, were studied. In the fourth chapter, a Post-MOR cryptosystem and two public-key authentication schemes were established based on the hidden discrete logarithm problem. Finally, a novel digital signature scheme based on the conjugate twisted discrete logarithm problem was created.