Bazı yararlı mikroorganizmaların kalkerli toprakta yetiştirilen çilek (Fragaria vesca) bitkisinde etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the activity of some beneficial microorganisms in strawberry (Fragaria vesca) plant growth in calcareous soil
  1. Tez No: 882436
  2. Yazar: İBRAHİM DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma 2022-2023 yılları arasında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ısıtmasız uygulama serasında yürütülmüştür. Araştırmada bitkisel materyal olarak San Andreas gün-nötr çilek çeşidi, bakteri uygulaması olarak ise Bacillus subtilis (27),Pantae agglomerans (86), Chryseobacterium elymi (39), Bacillus aryabhattai (33) izolatları ile oluşturulmuş2 farklı karışım A: 27+86+39, B:27+39+33 ve ticari mikorizal preparat(C) solüsyon şeklinde uygulanmıştır. Bakteri ve mikorizal mantarların tek veya karışım halinde uygulamalarının büyüme ve verim parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda meyve verimine dayalı parametrelerde bakteri ve mikorizal uygulamaların etkili olduğu belirlenmiştir. Yaprak ve yaprak özelliklerine dayalı parametrelerde ise yaprak alanı üzerine uygulamaların etkilerinin istatistiksel açıdan önemsiz olduğu, Spad ve total pigment (ACI)açısından ise etkili olduğu gözlenmiştir. Bakteri ve mikorizal uygulamar makro ve mikro besin elementi alınımını genellikle artırmıştır. Araştırmalar sonucunda bakteri mikoriza uygulamaların San andreas çilek çeşidinin verim ve kalitesinde olumlu etkiler yaptığı, daha az kimyasal kullanılarak çilek yetiştiriciliğine yardımcı olabileceği ve kalkerli topraklarda bitki besin elementi alımını iyileştirebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between 2022 and 2023 in the unheated application greenhouse of Kırşehir Ahi Evran University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. In the research, San Andreas day-neutral strawberry variety was used as plant material, and two different mixtures were prepared with Bacillus subtilis (27), Pantoe agglomerans (86), Chryseobacterium elymi (39), Bacillus aryabhattai (33) isolates as bacterial application: A: 27+86. +39, B:27+39+33 and commercial mycorrhizal preparation (C) were used in solution form.The effects of single or mixed applications of bacteria and mycorrhizal fungi on growth and yield parameters were examined.As a result of the evaluations, it was determined that bacterial and mycorrhizal applications were effective in parameters based on fruit yield.In parameters based on leaf and leaf characteristics, it was observed that the effects of the applications on leaf area were statistically insignificant, but were effective in terms of Spad and total pigment (ACI).Bacterial and mycorrhizal applications generally increased macro and micronutrient intake. As a result of the research, it has been determined that bacterial and mycorrhizal applications have positive effects on the yield and quality of Sandreas strawberry variety, can help strawberry cultivation by using less chemicals and can improve plant nutrient uptake in calcareous soils.