Siparişe göre oluşturma stratejisini kullanan bir tedarik zinciri için etmen tabanlı modelleme yaklaşımı
Agency-based modeling approach for a supply chain using the built-to-order strategy
- Tez No: 882452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİFE GÖRKEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde, artan ürün yelpazesine yetişmek isteyen firmalar tedarik zincirlerinde siparişe göre oluşturma stratejisini de kullanmaya başlamışlardır. Siparişe göre oluşturma stratejisi müşterilerin değişen taleplerine ayak uydururken esnek ve dinamik bir tedarik zinciri yönetimi sağlar. Gerçek hayatın doğal akış dinamiği göz önüne alındığında bu dinamikliği modellemede analitik yöntemler ile çözüm çoğu zaman ya mümkün olmamakta ya da çözüm elde etmek için yapılan varsayımlar problemi gerçek hayattan uzaklaştırmaktadır. Bu problemleri çözmekte öne çıkan en uygun yöntemlerden biri ise etmen tabanlı modelleme ve simülasyon yaklaşımıdır. Merkezi kontrol mekanizmasıyla çalışmayan etmenler gerçek hayatın dinamiğine uygun hareket sergilemektedirler. Bu yapıları sayesinde literatürde önemli bir yer edinen etmen tabanlı modelleme yapılacak çalışmanın boyutu ve dinamikleri göz önüne alındığında siparişe göre oluşturma tedarik zinciri için de uygun görülmüştür. Tedarikçi, fabrika, bayi ve müşteri unsurlarından oluşan bu çalışmada dikkate alınan tedarik zincirinde özellikle müşteri davranışları ve talepleri müşteri etmeni ile etkin bir şekilde modellenmiştir. Modelde diğer unsurlar da etmen olarak dikkate alınmış ve aralarındaki ilişkiler etmen tabanlı modellemenin haberleşme mekanizmaları da kullanılarak yer almıştır. Önerilen model AnylogicTM platformunda oluşturulmuş olup, çeşitli senaryolar kullanılarak sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies that want to keep up with the increasing product range have started to use the built-to-order strategy in their supply chains. The built-to-order strategy enables flexible and dynamic supply chain management while keeping pace with customers' changing demands. Considering the natural flow dynamics of real life, a solution with analytical methods in modeling this dynamism is often not possible or the assumptions made to obtain a solution distance the problem from real life. One of the most suitable methods to solve these problems is the agent-based modeling and simulation approach. Factors that do not work with a central control mechanism act in accordance with the dynamics of real life. Thanks to these structures, agent-based modeling, which has an important place in the literature, has also been deemed suitable for the built-to-order supply chain, considering the size and dynamics of the work to be done. In the supply chain considered in this study, which consists of supplier, factory, dealer and customer elements, customer behavior and demands are effectively modeled with the customer factor. Other elements were also taken into account as factors in the model, and the relationships between them were included using the communication mechanisms of agent-based modeling. The proposed model was created on the AnylogicTM platform and the results were analyzed using various scenarios.