Merkezi sinir sistemi enfeksiyonu ön tanısı ile izlenen hastalardaki etkenlerin dağılımı ve beyin omurilik sıvısı multipleks PCR panelinin klinik yararlılığının değerlendirilmesi
Distribution of microorganisms in patients followed up with a diagnosis of central nervous system infection and evaluation of clinical usefulness of Cerebrospinal fluid multiplex PCR panel
  1. Tez No: 882458
  2. Yazar: ELİF ÖZGE DAMAR MIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BATIREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Amaç: Multipleks PCR Menenjit/Ensefalit (ME) paneli son yıllarda kullanıma girmiştir ve Merkezi Sinir Sistemi (MSS) enfeksiyonu olan hastalarının hızlı tanısında ve yönetiminde önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir. Biz bu çalışmada hastanemizin Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde MSS enfeksiyonu tanısı ile takip ettiğimiz hastalardaki etkenlerin dağılımını, klinik özelliklerini, kullanılan ampirik ve hedefe yönelik tedavi süreçlerini değerlendirmeyi ve Multipleks PCR (M- PCR)'ın bu hastaların tedavilerinin yönetimine ve sağkalıma katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç yöntem: Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde 01 Ocak 2012 – 01 Ocak 2024 tarihleri arasında yatırılarak tedavi edilen MSS enfeksiyonu tanılı hastalar dosya kayıtları ve hastane elektronik bilgi sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Hastalar klinik özelliklerine ve saptanan etkene göre“akut bakteriyel menenjit”,“akut meningoensefalit”ve“kronik meningoensefalit”olarak üç tanı grubuna ayrıldı. Tanı amaçlı Multipleks PCR ME paneli çalışılan ve çalışılmayan hastaların demografik özellikleri, kullanılan ampirik ve hedefe yönelik antimikrobiyal tedavi süreleri, hastanede kalış süresi ve mortalite oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 150 hastanın değerlendirildiği bu çalışmada Multipleks PCR ME paneli hastaların %62'sinde (n=94) çalışılmış ve etken saptanma oranı %51 (n=48) bulunmuştur. Sıklık sırasına göre; %13,8 (n=13) Streptecoccus pnemoniae, %11,7 (n=11) Herpes simpleks virüs-1, %6,4 (n=6) Listeria monocytogenes en sık saptanan etkenler olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Multiplex PCR Meningitis/Encephalitis (ME) panel has been used in recent years and is thought to have an important place in the rapid diagnosis and treatment of patients with Central Nervous System (CNS) infection. In this study, we aimed to evaluate the distribution of microorganisms, clinical characteristics, empirical and targeted treatment durations used in the patients we followed with a diagnosis of CNS infection in the Infectious Diseases Clinic of our hospital, and to investigate the contribution of Multiplex PCR (M-PCR) to the management and survival of these patients. Materials and Methods: Patients diagnosed with CNS infection who were hospitalized and treated in the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of our hospital between 01 January 2012 and 01 January 2024 were retrospectively examined through the patients' file records and the hospital electronic information system. The patients were divided into three diagnostic groups as“acute bacterial meningitis”,“acute meningoencephalitis”, and“chronic meningoencephalitis”according to their clinical characteristics and the detected microorganism. Demographic characteristics, duration of empiric and targeted antimicrobial treatment used, duration of hospital stay and mortality rates of patients who were and were not studied with a Multiplex PCR ME panel for diagnostic purposes were compared. Results: In this study where a total of 150 patients were evaluated, Multiplex PCR ME panel was performed in 62% (n = 94) of the patients and the agent detection rate was found to be 51% (n = 48). In order of frequency; the most frequently detected agents were 13.8% (n=13) Streptecoccus pneumoniae, 11.7% (n=11) Herpes simplex virus-1, 6.4% (n=6) Listeria monocytogenes.