Karmaşadaki uyum: Mimarlıkta dekonstrüktivist yaklaşımın müzikteki kontrpuan & füg bağlamı üzerinden incelenmesi
Harmony in complexity: An examination of the deconstructivist approach in architecture in the context of fugue & contractual in music
- Tez No: 882474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzik, Architecture, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, müzik ve mimarlık disiplinlerinin, müziğin füg tekniği ile mimarlığın dekonstrüktivizm akımının sentezini keşfetmeyi amaçlayan bir araştırmayı temsil etmektedir. Çalışmanın odak noktası, bu iki görünüşte bağdaşmayan disiplinin, derinlemesine incelendiğinde benzer düşünsel yapılar taşıdığı fikrini savunmaktadır. Müziğin füg tekniği ile dekonstrüktivizm akımının mimarlıkta nasıl birleştirilebileceğini araştırırken, her iki disiplinin karmaşıklık ve anlaşılabilirlik dengesindeki ortak özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, literatür taraması, örnek analizleri ve karşılaştırmalı incelemeler gibi yöntemleri kullanarak, müzik ve mimarlık arasındaki bu ilginç kesişimi derinlemesine keşfetmeyi hedeflemektedir. Müzik ve mimarlık arasındaki düşünsel benzerlikleri vurgulayarak, füg tekniği ile dekonstrüktivizm akımının sentezini incelemeyi amaçlayan bir araştırma girişimini temsil etmektedir. Çalışmanın temel hedefi, her iki disiplinin karmaşıklığı ve anlaşılabilirliği arasında nasıl bir denge kurulduğunu anlamaktır. Kontrpuan ve füg tekniklerinin, müziğin içsel yapılarını nasıl organize ettiği ve izleyicilere derinlemesine deneyimler sunma amacını taşıdığı gibi, dekonstrüktivizm akımının da mimarlıkta benzer bir hedefi taşıdığı görülmektedir. Bu çalışma, sanatın farklı formlarının nasıl birbirini etkileyebileceğini ve ilham verebileceğini anlamak isteyen araştırmacılar ve sanatseverler için ilgi çekici bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis represents a research that aims to explore the synthesis of music and architectural disciplines, the fugue technique of music and the deconstructivism movement of architecture. The focus of the study is defending the idea that these two seemingly incompatible disciplines have similar intellectual structures when examined in depth. While investigating how the fugue technique of music and deconstructivism can be combined in architecture, it aims to reveal the common features of both disciplines in the balance of complexity and intelligibility. The research aims to explore this interesting intersection between music and architecture in depth, using methods such as literature review, case studies and comparative studies. It represents a research initiative that aims to examine the synthesis of the fugue technique and deconstructivism, emphasizing the intellectual similarities between music and architecture. The main goal of the study is to understand how a balance is struck between the complexity and intelligibility of both disciplines. It is seen that the deconstructivism movement has a similar goal in architecture, as the techniques of counterpoint and fugue aim to organize the internal structures of music and to offer in-depth experiences to the audience. This study offers an interesting perspective for researchers and art lovers who want to understand how different forms of art can influence and inspire each other.