Düşük maliyetli çok eksenli bir atalet ölçer test düzeneği geliştirilmesi
Development of a low cost multiaxial imu test setup
  1. Tez No: 882476
  2. Yazar: ÖMER KURTKOVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN DINDIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gerçekleştirilen tez çalışmasında, bir atalet ölçüm biriminin istenilen hareket senaryoları karşısındaki davranışlarını gözlemlemek ve ürettiği verileri elde etmek amacıyla, düşük maliyetli bir test düzeneği oluşturulmuştur. Test düzeneği bir eksen doğrusal, iki eksen dairesel hareket kabiliyetine sahip bir mekanik sistemden oluşmaktadır. Bu mekanik sistemi kontrol etmek için motor kontrol ünitesi ve IMU verilerini kaydetmek için de bir kayıt ünitesi kullanılmıştır. Bu düzenekle araştırmacılar, IMU ünitelerini tek veya çok eksenli hareket yapılabilen birçok senaryo kapsamında inceleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
In the conducted thesis study, a low-cost test setup was created to observe the behavior of an inertial measurement unit in the face of desired motion scenarios and obtain data. The test setup consists of a mechanical system capable of linear motion along one axis and circular motion along two axes. A motor control unit is used to control this mechanical system, and a recording unit is used to capture IMU data. Researchers can use this setup to examine IMU units in various scenarios involving single or multi-axis movements.