Talas ve çevresinin tarihi coğrafyası (VI.-X. yüzyıllar)
Historical geography of talas and its surroundings (VI.- X.centuries)
  1. Tez No: 882508
  2. Yazar: CENGİZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Tarih, Archeology, Geography, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, VI. ve X. yüzyıllar arasında Kırgızistan'ın önemli bir bölgesi olan Talas'ın tarihi çevresini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Araştırma nitel bir yaklaşımla yürütüldü ve tarama modeli kullanıldı. Ulusal ve uluslararası düzeydeki tezler ve akademik makaleler ile kaynak kitaplar üzerinde yoğunlaşıldı. Veri toplama sürecinde doküman analizi tercih edildi ve toplanan verilerin içerik analizi yapıldı. Çalışmanın temel amacı, Talas ve çevresinin tarihi coğrafyasını çeşitli açılardan ele alarak, bölgenin belirtilen zaman aralığındaki tarihsel sürecini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bölgenin geçmişi, jeopolitik konumu, iklim koşulları, doğal kaynaklar, yerleşim düzeni, demografik yapı ve ekonomik faaliyetler gibi faktörler tarafından şekillendirilir. Talas'ın tarihi ve kültürel önemini daha iyi anlamak ve bölgenin tarihsel evrimini daha geniş bir bakış açısıyla incelemek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Tezin Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. I. Bölümde, Talas'ın coğrafi yapısı ele alınmış, coğrafi konumu, iklimi, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, akarsular göller ve önemli şehirleri gibi faktörler incelenmiştir. II. Bölümde, Talas ve çevresinin tarihi coğrafyası VI. ile X. yüzyıllar arasında incelenmiştir. Bu dönemde bölgenin geçirdiği dönüşümler ve önemli devletlerin egemenliği ele alınmıştır. III. Bölümde ise, Talas bölgesinin arkeolojik buluntuları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu bölümde, mezarlıklar, türbeler, yazıtlar ve kaya tasvirleri gibi önemli unsurlar ele alınmıştır. Sonuç olarak, Talas ve yakın çevresinin tarihi coğrafyasına ilişkin mevcut bilgileri artırmak ve bu önemli bölgenin tarihini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmek bu tez çalışmasının amacı olmuştur. Yapılan araştırma, bölgenin jeopolitik konumunun önemini, iklim şartlarını, doğal kaynaklarını, eski yerleşimleri, değişen demografik yapısını ve çeşitli faktörlerini tarihsel süreçler içinde nasıl değiştiğini anlamak için bir çaba sarf etmiştir. Elde edilen bulgular, Talas'ın Türk ve dünya tarihindeki önemini vurgularken, bölgenin kültürel ve sosyal yapısının karmaşıklığını ve çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, Talas ve çevresinin tarihî mirasının daha iyi anlaşılması için çaba sarfederken, gelecek araştırmalar için de örnek olmaktadır. Talas'ın tarihsel ve kültürel zenginlikleri, Türk tarihine önemli katkılarda bulunmakta ve bu bölgenin daha fazla akademik ilgiyi hak ettiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the historical landscape of Talas, a significant region of Kyrgyzstan, between the 6th and 10th centuries. The research was conducted using a qualitative approach and employed a scanning model. The sample group consisted of national and international theses and academic articles. Document analysis was preferred as the method of data collection, and the collected data were analyzed using content analysis. By considering various aspects of Talas and its surrounding historical geography, the primary objective of this study is to thoroughly investigate the region's historical development. The past of the region is shaped by factors such as its geopolitical position, climatic conditions, natural resources, settlement patterns, demographic structure, and economic activities. This research was undertaken to better understand the historical and cultural significance of Talas and to examine the region's historical evolution from a broader perspective. In the Introduction section of the thesis, the purpose and scope of the study are outlined. In the first chapter, the geographical structure of Talas was discussed and factors such as its geographical location, climate, vegetation, landforms, rivers, lakes and cities were examined. In chapter II, the historical geography of Talas and its surroundings between the VI and X centuries was examined. The transformations that the region underwent during this period and the sovereignty of important states are discussed. In chapter III, the archaeological findings of the Talas region are explained in detail. In this section, important elements such as cemeteries, mausoleums, inscriptions and rock depictions are discussed. In conclusion, the aim of this thesis was to enhance existing knowledge of the historical geography of Talas and to evaluate the region's history more comprehensively. The research endeavored to understand how various factors, including the region's geopolitical position, climatic conditions, natural resources, settlement patterns, demographic structure, and economic activities, influenced its historical development. The findings emphasize the significance of Talas in Turkish and world history, illustrating the complexity and diversity of the region's cultural and social structure. The results of this study provide a foundation for better understanding the historical heritage of Talas and serve as a guide for future research. The historical and cultural richness of Talas contributes significantly to Turkish history, highlighting the region's deserving of further academic attention.