Ayak bileği kırıklarına eşlik eden deltoid bağ yaralanmalarında konservatif ve cerrahi tedavinin karşılaştırılması
Comparison of conservative and surgical treatment in deltoid ligament injuries accompanying ankle fractures
  1. Tez No: 946757
  2. Yazar: KAAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TİFTİKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOYGUN KAĞAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Ayak bileği kırıkları ortopedi pratiğinde çok sık karşılaşılan yaralanmalardandır. Ayak bileği stabilitesinde en az kemik yapılar kadar ayak bileği çevresindeki ligamentlerde etkilidir. Çalışmamızın amacı ayak bileği kırıklarına eşlik eden deltoid bağ yaralanmalarında konservatif takip edilen ve cerrahi uygulanan hastaların fonksiyonel ve radyolojik değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2018-2021 yılları araasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran,18-65 yaş arası, cerrahi endikasyonu olan izole lateral malleol kırığı ve yine cerrahi tedavi endikasyonu olan lateral malleol ve cerrahi tedavi endikasyonu olmayan posterior malleol kırığı birlikteliği olan ve medial clear space i 4mm'nin üzerinde olan hastalardan deltoid bağ onarımı yapılan ve konservatif tedavi ile takip edilen toplam 120 hasta retrospektif olarak incelendi. Her iki hasta grubunda da lateral malleol kırığına plak vida fiksasyonu uygulanmış olup sindesmotik ligament kompleksi vida tespiti ile fikse edilmiştir. Ameliyat sonrası her iki hasta gruplarında da medial clear space 4 mm nin altına düşmüş başarılı cerrahi olma şartı aranmıştır. Her iki grupta, 4 hafta atel tedavisi ardından 2 hafta pasif hareket başlanmış ve 6. Hafta da tolere edebildiği kadar yük verdirilmiştir. Bu 2 hasta grubunun radyolojik olarak; MCS, TFO, TCA, TFCS, talar tilt, artroz değerleri incelendi. Fonksiyonel sonuçlarda ise AOFAS, VAS ve OLERUD MOLANDER skorları değerlendirildi. Bulgular: AOFAS, OLERUD ve VAS fonksiyonel skorlamalarında ortalama değer deltoid bağ onarımı yapılan grupta daha iyi bulunmasına rağmen her iki grubun fonksiyonel sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Her iki grup arasında radyolojik sonuçlarda TFO değerinde deltoid bağ onarımı yapılan grupta daha yüksek değer olacak şekilde istatiksel anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Ankle fractures are among the most frequently encountered injuries in orthopedic practice. Ligaments surrounding the ankle are as important as bony structures for maintaining ankle stability. The aim of our study is to compare the functional and radiological outcomes of patients with deltoid ligament injuries accompanying ankle fractures who were either managed conservatively or treated surgically. Materials and Methods: In our study, a total of 120 patients aged between 18-65 years, who presented to Ankara Training and Research Hospital between 2018 and 2021, were retrospectively analyzed. Included patients had either isolated lateral malleolus fractures with surgical indication or lateral malleolus fractures with coexisting posterior malleolus fractures not requiring surgery, and had a medial clear space (MCS) greater than 4 mm. These patients either underwent deltoid ligament repair or were followed conservatively. In both groups, lateral malleolus fractures were treated with plate and screw fixation, and the syndesmotic ligament complex was fixed with screws. Postoperatively, both groups were immobilized with a splint for 4 weeks, followed by 2 weeks of passive ROM exercises, and allowed to bear weight as tolerated from the 6th week onward. Radiological parameters such as MCS, TFO, TCA, TFCS, talar tilt, and arthrosis were evaluated. Functional outcomes were assessed using AOFAS, VAS, and Olerud-Molander scores. Results: Although the mean values of AOFAS, Olerud, and VAS functional scores were higher in the deltoid ligament repair group, there was no statistically significant difference in functional outcomes between the two groups. Radiological results showed a statistically significant difference in TFO values, with the deltoid ligament repair group demonstrating higher TFO measurements (p < 0.001).There was no statistically significant difference between the groups in terms of TCA (p = 0.289), TFCS (p = 0.841), talar tilt (p = 0.535), or arthrosis scores (p = 0.690).The reduction in postoperative MCS compared to preoperative values was not at a similar level between patients who underwent deltoid ligament repair and those in the control group. This interaction was found to be statistically significant (p < 0.001). In patients who underwent deltoid ligament repair, the mean postoperative reduction in MCS was 3.22 mm, while in those without repair it was 2.14 mm. The difference in MCS reduction between the repair and non-repair groups was statistically significant. Regression analysis examining the effect of radiological findings on AOFAS scores identified postoperative MCS and postoperative TFO values as significant predictive factors (R² = 0.124, F = 3.226, p = 0.009). A 1 mm increase in postoperative MCS was associated with a 3.442 point decrease in AOFAS score, while a 1 mm increase in postoperative TFO value was associated with a 1.318 point increase in AOFAS score. Conclusion: The most important result of this study is that in the treatment of deltoid ligament injuries accompanying ankle fractures, both conservative management and surgical repair can yield successful outcomes when proper fracture reduction is achieved. While functional scores (AOFAS, Olerud, and VAS) were slightly better in the surgical group, the differences were not statistically significant. There was also no significant difference in joint range of motion limitations between groups. Radiologically, patients who underwent deltoid ligament repair had better medial joint space reduction and tibiofibular overlap. It was concluded that radiological parameters such as MCS and TFO significantly affect AOFAS scores.