Normal ve preeklampsili gebelerin yenidoğanlarının IUGR yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 88252
  2. Yazar: ZEYNEP DEBBAĞ ARGIN
  3. Danışmanlar: DR. NİMET GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız; preeklampsi tanısı ile takip ettiğimiz olgularda önemli bir komplikasyon olan IUGR ne dikkat çekmek ve bu olguların erken dönemde tanınmasının ve zamanında doğru yaklaşım ve tedavinin sağlanmasının bebek sağlığı açısından önemini vurgulamaktı. MATERYAL-METOD: 01.01.1996-07.01.1999 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi III. Kadm Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 151 gebe preeklampsi tanısı ile, 01.01.1996-07.01.1999 tarihleri arasında doğum yapan ve herhangi bir komplikasyonu olmayan 200 gebe çalışma kapsamına alındı. Çalışma retrospektif olarak yapılmıştır. BULGULAR: Preeklampsi tanısıyla yatırılan 151 gebe ve komplikasyonsuz 200 gebe çalışma kapsamına alındı. Preeklamptik gruptaki 159 canlı doğan bebeğin 38'inde (%23.89) IUGR tesbit edildi, kontrol grubunda ise 203 canlı doğan bebeğin 8'inde (%3,94) IUGR görüldü. SONUÇ: Perinatal morbidite ve mortalitede preeklampsi ve IUGR önemli rol oynamaktadır. Antenatal takibin yeterli yapılması, ultrasonografinin etkin kullanımı, takipte saptanan patolojilere zamanında ve doğru müdahele edilmesi gerek fetal gerekse maternal komplikasyonlan önlemede yardımcı olacağı kanaatindeyiz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE: The objective of this study was to determine a serious complication IUGR in cases with preeclampsia and eclampsia and to point the importance of early diagnosis and treatment at the right time for the newborns health. METHODS: 151 cases of preeclampsia and cases without complications who were delivered in III. Obstetrics and Gynecology Department of Şişli Etfal Hospital were studied. The study is retrospective. RESULTS: There were 38 (%23.89) IUGR newborns in preeclamptic group and 8 (%3.94) IUGR newborns in control group. CONCLUSION: IUGR and preeclampsia are potential causes of significant perinatal morbidity and mortality. Sufficiently antenatal care, effective use of ultrasonography and intervention at the right time will be useful for prevention of fetal and maternal complications. 48