Anemi kan şekeri regülasyonunu etkiler mi?
Does anemia affect blood sugar regulation?
  1. Tez No: 882535
  2. Yazar: AFAG MANAFOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ANEMİ KAN ŞEKERİNİ REGÜLASYONUNU ETKİLER Mİ? Giriş: Diyabetes mellitus (DM) ve anemi tüm dünyadaki en önemli halk sağlığı problemleridir. Her iki hastalığında oldukça sık görülmesinden dolayı aynı hastada bu iki hastalığın birlikte görülme ihtimalide oldukça fazladır. Anemi ile glikolize hemoglobin (HBA1c) arasındaki herhangi bir korelasyonun klinik sonuçları haliyle DM ve anemisi olan birçok hastayı etkileyecektir. Bu çalışmada anemi tiplerinin (mikrositer, normoster ve makrositer) HBA1c üzerine herhangi bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Materyal ve Yöntemler: Çalışmaya Demir Eksikliği Anemisi (DEA) (mikrositer anemi) olan 40 hasta, Vitamin-B12 eksikliği anemisi (makrositer anemi) olan 40 hasta, hemolititk anemisi (normositer anemi) olan 18 hasta ve kontrol grubu için 40 hasta alındı. Çalışmaya dahil olma kriterlerine sahip hastaların başlangıç hemoglobin (Hgb), ortalama eritrosit hacmi (MCV), açlık plazma glukozu (FPG), glikolize hemoglobin (HbA1c) değerleri ölçülerek çalışma gruplarının her birinin verileri kendi içinde kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
DOES ANEMİA AFFECT BLOOD SUGAR REGULATİON? Introduction: Diabetes mellitus (DM) and anemia are among the most significant public health issues worldwide. Due to the high prevalence of both conditions, the likelihood of these diseases co-occurring in the same patient is also quite high. Any correlation between anemia and glycated hemoglobin (HbA1c) will naturally impact many patients who have both DM and anemia. This study investigates whether different types of anemia (microcytic, normocytic, and macrocytic) have any effect on HbA1c levels. Materials – Methods: The study included 40 patients with Iron Deficiency Anemia (IDA) (microcytic anemia), 40 patients with Vitamin B12 Deficiency Anemia (macrocytic anemia), 18 patients with hemolytic anemia (normocytic anemia), and 40 patients in the control group. Initial hemoglobin (Hgb), mean corpuscular volume (MCV), fasting plasma glucose (FPG), and glycated hemoglobin (HbA1c) levels of patients meeting the inclusion criteria were measured, and the data for each study group were compared with the control group.