Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans öğrencilerinin psikolojik yardım gereksinimleri ve yardım almada karşılaştıkları zorluklar
Psychological assistance needs and barriers to seeking help among Guidance and Psychological Counseling undergraduate students
- Tez No: 882534
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) lisans öğrencilerinin temel alanlardaki ruh sağlığı durumu, depresyon, anksiyeteye, somatizasyon, hostilite ve olumsuz benlik algılarına ilişkin bireysel değerlendirme ölçümlerini kullanılarak değerlendirilmiştir. İkinci olarak, bu öğrencilerin çocukluk çağı travmaları incelenerek bu veriler diğer ruh sağlığı verileriyle ilişkilendirilmiştir. Son olarak, öğrencilerin profesyonel ruh sağlığı yardımı almalarının önündeki engeller incelenmiştir. Araştırmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan büyükşehirlerdeki ve şehirlerdeki 10 devlet üniversitesine bağlı PDR lisans programına kayıtlı yaş ortalaması 21,6 olan 594 öğrenci (475'i kadın; 119'u erkek; 57'si birinci sınıf, 121'i ikinci sınıf, 258'i üçüncü sınıf, 158'i dördüncü sınıf) Kişisel Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Erken Travma Envanterini tamamlamıştır. Katılımcıların %69,2'si yaşamlarında bir psikolojik sıkıntı yaşadığını; %61,3'ü yaşamlarının herhangi bir döneminde profesyonel psikolojik yardım almaya ihtiyaç duyduğunu ve %40,6'sı psikolojik destek ihtiyacı nedeniyle yaşamlarının bir noktasında profesyonel psikolojik yardım aradığını belirtmiştir. Profesyonel psikolojik yardım aradıklarını belirten katılımcıların ise yalnızca %46,2'si aradıkları yardıma ulaşabilmiştir. Öğrencilerin yarısından fazlası (%56,1) aile sorunları, yarısı (%50,1) kaygı bozuklukları ve %36,6'sı depresyon yaşadığı belirtmiştir. Çocukluk çağı travmasının yaşanmasının depresyon ve kaygı gibi temel sıkıntıları yordadığı bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin profesyonel psikolojik yardıma ulaşma konusunda yaşadıkları en önemli engelin ekonomik sınırlılıklar (%46,7) olduğu bulunmuştur. Bulgular, PDR öğrencilerinin ruh sağlığı sorunlarını tanımlamaya ve yardım arama engellerinin mevcut olduğuna dair kanıtlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the mental health status of GPC undergraduate students in basic areas was evaluated using individual assessment measurements regarding depression, anxiety, somatization, hostility and negative self-perceptions. Secondly, the childhood traumas of these students were examined and these data were associated with other mental health data. Finally, barriers to students seeking professional mental health help were examined. In the research, 594 students (475 women; 119 men; 57 first-year, 121 second-year, 258 third-year, 158 fourth-year) with an average age of 21.6 enrolled in the GPC undergraduate program affiliated with 10 state universities in metropolitan and urban areas in different regions of Turkey completed the PIF, BSI and ETI. 69.2% of the participants stated that they had experienced psychological distress; 61.3% stated that they needed professional psychological help at some point, and 40.6% stated that they sought professional psychological help at some point in their lives due to their need for psychological support. Only 46.2% of the participants who stated that they sought professional psychological help were able to access the help they were looking for. More than half of the students (56.1%) stated that they experienced family problems, half (50.1%) reported anxiety disorders, and 36.6% reported depression. Experiencing childhood trauma has been found to predict underlying distress such as depression and anxiety. It was found that the most important obstacle experienced by students in accessing professional psychological help was economic limitations (46.7%). Findings provide evidence that barriers to identifying mental health problems and help-seeking exist among GPC students.