Beslenme ve gastrointestinal mikrobiyota ilişkisi: Sistematik derleme
Relationship between nutrition and gastrointestinalmicrobiota: Systematic review
  1. Tez No: 882554
  2. Yazar: GİZEM ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLDEN SÖNMEZ TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada beslenme ve mikrobiyota arasında ilişki sistematik derleme şeklinde incelemek amacıyla gıda bileşenlerinin ve diyet uygulamalarının genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerindeki etkisi ve bunların insan sağlığı üzerindeki dolaylı etkileri üzerine yapılan en son araştırmalar derlenmiştir. 2011'den 2023'e kadar olan literatürü toplamak amacıyla, PubMed, Scopus, Web of Science (çekirdek koleksiyon) ve Cochrane Controlled Trials Register (Central) gibi elektronik veri tabanları kullanılarak bir arama gerçekleştirilmiştir. Arama sırasında, konu başlıkları, serbest metin terimleri, eşanlamlılar ve bu incelemeyle ilgili anahtar kelimelerin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Çeşitli elektronik veri tabanlarında yaptığımız aramalar sonucunda toplam 1.390 kayıt tespit edildi. Mükerrer 407 kayıt çıkarıldıktan sonra, uygunluk değerlendirmesi için 983 kayıt kalmıştır. Bunlardan 828'i seçim kriterlerimize göre hariç tutulmuştur. Sonuç olarak, 29 çalışma tüm kriterleri karşılamış ve bu sistematik incelemeye dahil edilmiştir. Bunlar 6 fare çalışması, 7 domuz çalışması, 15 sıçan çalışması ve 1 adet de in vitro çalışmadan oluşmaktadır. Sonuç olarak diyet ile bağırsak mikrobiyotası arasında ilişki olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında incelenen araştırmalar, gıda teknolojisi uzmanları, beslenme uzmanları, mikrobiyologlar, genetikçiler, klinisyenler ve diğer çeşitli alanlardan gelen verilerin entegre edilmesini gerektiren çok disiplinli bir yaklaşım gerektirmektedir. Bu işbirlikçi çaba, özellikle metabolik hastalıklar bağlamında insan sağlığını daha iyi anlamak ve geliştirmek için umut vadeden bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between nutrition and microbiota was examined as a systematic review. This review compiles the most recent research on the impact of food ingredients and dietary practices on genetically modified organisms and their indirect effects on human health. In order to collect literature from 2011 to 2023, a search was performed using electronic databases such as PubMed, Scopus, Web of Science (core collection) and Cochrane Controlled Trials Register (Central). During the search, a combination of subject headings, free text terms, synonyms and keywords relevant to this review were used. Our searches of various electronic databases yielded a total of 1,390 records. After removing 407 duplicates, 983 records remained for eligibility assessment. Of these, 828 were excluded according to our selection criteria. As a result, 29 studies fulfilled all criteria and were included in this systematic review. These included 6 mouse studies, 7 pig studies, 15 rat studies and 1 in vitro study. In conclusion, there is a relationship between diet and gut microbiota. The research reviewed in this study will require a multidisciplinary approach, integrating data from food technologists, nutritionists, microbiologists, geneticists, clinicians and various other fields. This collaborative effort offers a promising avenue to better understand and improve human health, especially in the context of metabolic diseases.