Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hakkari ili örneği
School administrators according to teachers' perceptions servant leadership levels and teachers' organizational examining the relationship between commitment levels: Hakkari province example
- Tez No: 882555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik düzeyleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin demografik değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin algıladıkları okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik düzeylerinin öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığının belirlenmesini de amaçlamaktadır. Bu bağlamda hizmetkâr liderlik ve örgütsel bağlılık konuları ve bu konularla ilişkili kavramlar kapsamlı olarak incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma evreni Hakkari ili merkez ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi tüm okul kademelerindeki okullarda görevli olan 1329 öğretmendir. Bu araştırmada tüm evrene ulaşılmaya çalışıldığından herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmamıştır. Araştırma verileri Hizmetkâr Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçekler çevrimiçi form üzerinden tüm okullara gönderilmiş, 310 öğretmen tarafından dönüt verilmiştir. Verilerin analizinde; bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizinden (ANOVA), Scheffe, Tukey ve basit doğrusal regresyon analizi gibi analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçları incelendiğinde, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerin hizmetkâr liderlik düzeyi ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasında orta düzeyde, anlamlı ve pozitif yönlü ilişki (r = ,644 p= ,000< ,05) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin %41,1'i okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik düzeyleri tarafından açıklandığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the servant leadership levels of school administrators and the organizational commitment levels of teachers according to teachers' perceptions, in terms of demographic variables, and to determine whether the servant leadership levels of school administrators as perceived by teachers are a significant predictor of teachers' organizational commitment. In this context, servant leadership and organizational commitment issues and concepts related to these issues have been examined comprehensively. This research tried to be structured with the relational scanning model, one of the quantitative research methods. The research population is 1329 teachers working in all official school levels affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Hakkari province. Since an attempt was made to reach the entire universe in this research, no sampling method was used. Research data was collected with the Servant Leadership Scale and Organizational Commitment Scale. The scales were sent to all schools via online form and 310 teachers responded. In the analysis of data; Analysis methods such as t-Test, ANOVA Scheffe, Tukey and Simple Linear Regression analysis were used. When the analysis results are examined, according to teachers' perceptions, there is a moderate, significant and positive relationship between the servant leadership level of school administrators and teachers' organizational commitment levels (r = .644 p = .000< .05), It was determined that teachers' organizational commitment also increased. Additionally, it was concluded that 41.1% of teachers' organizational commitment levels were explained by the servant leadership levels of school administrators.