Sağlık çalışanlarında probiyotik besin tüketiminin mikrobiyota farkındalığı ve gastrointestinal semptomlar ile ilişkisi
  1. Tez No: 926444
  2. Yazar: SULTAN CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının probiyotik besin tüketiminin incelenerek mikrobiyota farkındalığı ve gastrointestinal semptomlar ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: 305 sağlık çalışanının dahil edildiği bu çalışmada; sosyodemografik özellik soruları, probiyotik besin ile ilgili anket, Gastrointestinal Semptom Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeğinden (MFÖ) oluşan anketler sağlık çalışanlarına yüzyüze uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS v26 istatistik paketi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada sağlık çalışanlarının peynir, yoğurt, salamura zeytin ve ayran gibi probiyotik besinleri daha sık tükettiği; boza, Kamboçya çayı ve kımızı ise daha az tükettiği bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının çoğu probiyotik besinleri tükettiğini ve faydalı bulduğunu bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the probiotic food consumption of healthcare professionals and to evaluate the relationship with microbiota awareness and gastrointestinal symptoms. Materials and Methods: In this study 305 healthcare professionals were included, and questionnaires consisting of sociodemographic characteristic questions, questionnaire on probiotic food consumption, Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) and Microbiota Awareness Scale (MAS) were administered face-to-face to healthcare professionals. Data were analyzed using SPSS v26 statistical package. Results: In this study, it was found that healthcare professionals consumed probiotic foods such as cheese, yogurt, pickled olives and buttermilk more frequently, whereas they consumed boza, Cambodian tea and koumiss less frequently. Most of the healthcare professionals reported that they consume probiotic foods and find them beneficial.